Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Pravé boby i nejlepší procedury. Jak v Belgii vznikají nejchutnější čokolády světa?

Jídlo

  6:56
AWANS (BELGIE) - Chuao, Baracoa, Hacienda Rio Peripa: tak jako značková vína existuje i Romanée Conti ve světě čokolády. V Belgii se hrstka výrobců čokolády, kteří pečlivě dohlížejí na celý proces produkce počínaje výběrem kakaových bobů, stala pravými mistry v tomto oboru. Píše o tom agentura AFP.
Čokláda a kakaové boby

Čokláda a kakaové boby foto: Shutterstock

Představte si tisíce kakaových bobů sušících se na slunci v Latinské Americe na plantáži Chuao ve Venezuele. Odsud podle expertů pochází nejlepší čokoláda na světě.

Rozteklá čokoláda v létě? Díky švýcarskému výrobci to bude brzy minulost

Benoit Nihant hovoří - jako someliér o vinici zalité paprsky zapadajícího slunce - s úctou o těchto bobech, které přicházejí v jutových pytlích do jeho dílny v Awansu, městečku na předměstí Lutychu na jihu Belgie.

Benoit Nihant patří spolu s Pierrem Marcolinim k oné malé skupině výrobců čokolády, kteří ovládají od začátku do konce umění čokolády, od pražení bobů po nejrafinovanější konečné kreace.

„Vyrobená s láskou“

„Trvalo nám tři čtyři roky, než jsme se všechno opravdu naučili,“ uvádí Benoit Nihant. Původně inženýr pracující v metalurgii si krátce před svým třicátým rokem uvědomil, že nedělá to, co by ho opravdu uspokojovalo. „Chtěl jsem něco vytvářet a mít z toho radost,“ svěřuje se.

Chudoba pěstitelů kakaa a dětská práce ohrožuje budoucnost čokolády

„Dobrá čokoláda se vyrábí s láskou, z kakaových bobů pocházejících z malého území, které byly pečlivě vybrány, nikoli smíchány se sklizní ze sousední plantáže. Je to čokoláda, kdy si je plantážník vědom přání výrobce a dodržuje pečlivě etapy fermentace a sušení,“ vysvětluje Benoit Nihant ve svém obchodě umístěném v přední části jeho dílny.

Zvolil si devět plantáží ve Venezuele, v Ekvádoru, na Kubě, na Madagaskaru či na Bali. Brzy bude pěstovat vlastní kakaovníky v Peru, kde již zakoupil pozemky. Každoročně dováží zhruba 25 tun kakaových bobů do země, která je svou čokoládou světově proslulá: loni se jí v Belgii vyrobilo na 650 tisíc tun.

Potěšení něco stojí

Benoit Nihant investuje do vysoké kvality: své kakaové boby kupuje za šest až 12 eur za kilogram (162 až 324 korun). Většina výrobců čokolády se na rozdíl od něho zásobuje u nadnárodních společností, které míchají dohromady kakaové boby z různých plantáží, aby měl výsledný výrobek více jednotnou chuť.

Kvalitní čokoládu pořídíte i za dvacku. Čtěte ale obaly, říká odbornice

Potěšení z čokolády Benoita Nihanta ale něco stojí: počítejte s 4,20 až 7,20 eura (113 až 195 Kč) za padesátigramovou tabulku.

Za velkým sklem, před zraky zvědavých zákazníků, je vidět dva obrovské stroje. Jeden je na pražení kakaových bobů a pochází z 50. let minulého století. Druhý se používá k sušení. Byl vyroben v 19. století a sloužil jako dekorace v hale jedné továrny v Řecku.

Začínali v garáži

Benoit Nihant připravuje sedmdesátiprocentní černou čokoládu výrazné, nikoli však hořké chuti. Jeho nejlepší výrobek k letošním Vánocům je ukázkou jeho umění: tvoří jej soustava pěti hvězdiček, z nichž každá představuje to nejlepší z určité plantáže. Prostřední hvězdička je naplněna jako belgická pralinka jemně solenými pekanovými oříšky.

Benoit Nihant začínal v garáži svého tchána a za necelých deset let je jeho dílna třikrát větší. Jeho malý podnik má dnes čtyři prodejny v Belgii, své produkty prodává na internetu a v několika obchodech v Japonsku. Nihant jedná o otevření prodejny v Číně a ve Spojených státech a o spolupráci s britským luxusním obchodním domem Harrods v Londýně.

„Jsme generace, která otřásla tradicemi a starými výrobními postupy. Svým způsobem přispíváme k belgickým tradicím,“ konstatuje Benoit Nihant.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!