20. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Přijde vás víc, připlatíte si. Luxusní restaurace účtují skupinám přirážku

Zdeněk Pohlreich | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Pohlreich | foto: MAFRA - Jindřich Mynařík

Promoce, svatby, ale i rodinné večeře. Pakliže se chystáte do luxusní restaurace ve větší skupině, připravte se na to, že v některých vám bude účtován tzv. service charge. Ten se připočítává na závěr k částce, kterou v restauraci utratíte. Proč, kolik a kde si připlatíte?

Pokud pozvete rodinu či přátele do dobré restaurace, může se vám stát, že se na účtence objeví větší cifra, než dává dohromady součet za pokrmy a pití. Vysvětlení je jednoduché. Některé podniky si totiž za větší skupiny účtují tzv. service charge, tedy servisní poplatek.

Například ve všech restauracích šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha vám naúčtují za skupinu větší než devět lidí 10 procent k utracené částce navíc. Restaurace Imperial, Divinis a nové bistro Next Door známého televizního kuchaře uvádějí na svých webových stránkách: „Pro rezervaci od 9 osob nás kontaktujte na emailovou adresu. Dovolujeme si vás informovat, že u těchto skupinových rezervací účtujeme 10% servisní poplatek.“

Co je service charge?

A vysvětlení? „Ve světě se běžně účtuje servis charge, což znamená, že k větším skupinám se volá navíc číšník nebo pomocník. Takže restaurace musí zaplatit více lidí. K účtu se tak automaticky připočítá 10 procent. Je to příplatek za personál, který musel přijít speciálně kvůli větší skupině. U větších skupin je třeba náročný roznos jídel, které se nosí najednou, složitější objednávání a také jsou tam další poplatky, třeba za ubrusy navíc,“ říká bývalý šéfkuchař restaurace La Finestra Tomáš Černý.

V restauraci Field, která letos obhájila michelinskou hvězdu, si ke skupině větší než šest osob připočítávají navíc dokonce 12,5 procenta. „Poplatek navíc účtujeme za složitější přípravu jídel. Výdej i servis pro větší skupinu hostů najednou je náročnější práce,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz manažerka pro vztah s veřejností Klára Stadlerová.

Restaurace (ilustrační foto)

I v luxusních restauracích skupiny Kampa Group (Kampa park a Hegertova Cihelna), které najdete těsně u Karlova mostu, si za větší skupinku připlatíte, ovšem pouze v případě, pokud budete servis a jídlo platit na fakturu. „Za skupiny větší než deset osob si připočítáváme k účtu 7,5 procenta, je to service charge, vlastně spropitné. Ale pouze v případě, že skupina platí účet na fakturu,“ říká majitel restaurací Nils Jebens.

„Poslal bych je někam“

Názory na příplatek za více osob se ale různí; zatímco někteří šéfkuchaři a majitelé restaurací je považují za standard, jiní se diví.

„Nechápu, proč účtovat peníze za více hostů? Víc hostů, větší tržba. Naopak se při oslavách domluví například i dort, květiny a tak dále. Při takovýchto skupinách i domlouváme čas obsazení stolů či celé restaurace. To kvůli dalšímu obsazení. Měli jsme i s rodinou mnoho sezení jinde v restauracích a nikdo se na nás s tímto také neobrátil. To bych ho asi poslal někam. Já to nedělám. Pouze při svatbách zohledním platbu personálu po zavírací době nebo pro náročnější servis personál navíc,“ míní šéfkuchař Hliněné Bašty Hynek Vávra.

Peníze navíc si neúčtují ani v restauraci Grand Cru Restaurant & Bar. „My toto u nás zatím neřešíme. Osobně jsem se s tím příliš nesetkával ani v zahraničí, ale je pravda, že v momentě, kdy přijde větší skupina lidí, často jde platba na firmu. V tom případě mohou zaměstnanci restaurace tratit na dýšku, jelikož firemní účet standardní dýška nemusí dovolovat. V USA se servisní poplatek připočítává vždy a automaticky,“ říká šéfkuchař Jan Punčochář.

A doplňuje: „Neříkám, že se k tomuto modelu nikdy nepřikloníme, ale zatím to u nás určitě není aktuální téma. Rozhodně bych ale nic neodsuzoval, každý podnik má propočítaný food cost (náklady na výrobu jídel - pozn. red.) tak, aby byl životaschopný a sám na sebe si vydělal, takže je to věc každé restaurace.“

apeAlena Pecháčková

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.