4. dubna 2019 5:35 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Přivítejte jaro. Připravte si kefírový dip z medvědího česneku

Připravte si kefírový dip z medvědího česneku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Připravte si kefírový dip z medvědího česneku | foto: Dej tělu šanci

Rostlinka, která proráží pod sněhem již při prvních jarních slunečních paprscích. Je to opravdový poklad, který nám příroda nabízí po dlouhé, únavné a vysilující zimě. A není to jen člověk, kdo po zimě potřebuje správně nastartovat dobrý chod metabolismu a jarní detoxikaci. Proto se patrně na tuto rostlinku vrhají medvědi, jakmile otevřou oči po podzimním spánku. Vyzkoušejte proto super zdravou večeři, která vyniká ostrou česnekovou chutí.

Kefírový dip z medvědího česneku

Oheň: 

  • špetka kurkumy

Země:

  • 1 lžíce přepuštěného másla

Kov: 

  • barevný pepř z mlýnku

Voda: 

  • nerafinovaná sůl

Dřevo: 

  • malá hrstka medvědího česneku (pozor, je velmi silný)
  • 200 ml kefíru
  • 3 lžíce bio tvarohu

Postup: Medvědí česnek omyjeme. Všechny ingredience dáme do mixéru. Rozmixujeme na hladký krém.

Můj tip
K dipu konzumujeme kváskový celozrnný bio žitný chléb nebo zeleninové tyčinky z mrkve. Jestliže nemáme k dispozici medvědí česnek, můžeme dip připravit z listového špenátu, ovšem je potřeba přidat česnek pro dosažení ostrého česnekového aroma, které medvědí česnek má.

Medvědí česnek

Medvědí česnek najdeme na stinných a vlhkých místech v lese. Má krásné, široké, ploché, svěže zelené listy s vysokým obsahem éterických olejů a je pro něj typická pronikavá vůně po česneku. Z divokého česneku se zpracovávají právě listy. Jedno důležité upozornění, jestli vyrazíte do lesa pro tyto voňavé a velmi chutné listy, pozor na možnou záměnu s listy konvalinek, které mají tvar podobný, ale bez česnekového aroma a navíc listy obsahují alkaloid colchicin, který je při konzumaci smrtelný. Listy medvědího česneku jsou absolutním jarním elixírem. Účinně detoxikují a regenerují játra, jsou vápníkovou bombou, dále obsahují železo a kyselinu listovou (B9). Z vitamínů jsou zastoupeny silné antioxidanty vitamín C a betakaroten, vitamíny skupiny B a obsahuje také druhotné fytochemické látky se silným protinádorovým účinkem. Medvědí česnek je účinným lékem proti jarní únavě, proto neváhejte a hurá do lesa, než vám ho snědí medvědi… Příroda totiž přesně ví, co na jaře nejvíce potřebují jak zvířata, tak i lidé. Jen bychom se měli naučit přírodu více vnímat a využívat její dary, které nám cíleně a smysluplně nabízí přesně v ten správný čas.

Dej tělu šanci

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…