130 let
Jan Punčochář

Jan Punčochář | foto: MIKULÁŠ GOTTWALD

Seriál

PUNČOCHÁŘ: Co s dýní? Není jen na polévku, skvělá je i do koláčů

Jídlo
  •   6:24
Podzim a dýně k sobě patří už nějaký ten pátek. Dýňovou polévku má na svém podzimním menu snad každá restaurace nebo bistro. V posledních letech se dýně, a hlavně polévka z této super zeleniny, dostala i do nejedné domácnosti a recepty na tu nejlepší dýňovou polévku lítají po sociálních sítích i dalších médiích.

Proč se ale soustředit jen na polévku. Je mnoho receptů z různých druhů dýní, které se do podzimní kuchyně velmi pěkně hodí. Není třeba se upínat jen na známou dýni Hokkaidó. I když i já musím uznat, že je do vaření opravdu skvělá a její nespornou výhodou je, že se jako jediná nemusí loupat. Dobrá je Máslová dýně, která obsahuje mnoho dužiny a hodí se dobře na jemnější polévku nebo do koláčů. Po upečení se krásně probudí její máslovo-oříškové tóny, které provoní celou kuchyni. 

Jan Punčochář

Jan Punčochář se vyučil se v hotelu Ambassador a hned po škole pracoval v několika vyhlášených pražských restauracích. Deset let byl šefkuchařem v restauraci Le Terroir, nyní působí jako šéfkuchař v Grand Cru.

Skvělá varianta je i Muškátová dýně, její sytě oranžová dužina se hodí do slaných i sladkých koláčů nebo třeba do ragů. Špagetová dýně oválného tvaru dobře chutná a navíc po upečení vypadá jako klasické špagety. Když ji vyndáte z trouby, její vlákna se rozpadnou, a jelikož tato dýně není tak sladká, může se používat jako klasické těstoviny, tedy klidně s rajčaty a parmazánem nebo s masovou či houbovou omáčkou.

Receptů je mnoho, stačí zapojit fantazii

A co tedy s dýní dál? Super jsou různá masová ragů nebo třeba trhané maso, které se dopeče v dýni. Zkuste dýni rozkrojit, vymazat olivovým olejem, osolit a na několik minut zapéct. Takto připravenou dýni vytáhněte z trouby a vložte do ní připravené ragů nebo trhané maso a vše společně dopečte v troubě.

Další varianta je na dýni jen odříznout vršek, vydlabat a ragů péct v dýní rovnou. Dýně má skvělé sací schopnosti, a protože její chuť není až tak výrazná, umí do sebe krásně natáhnout všechny chutě náplně. Výborné jsou i dýňové noky, stačí do bramborového těsta přidat nakrájenou dýni v poměru 2:1 a noky dále vypracovat dle běžného návodu. Noky jsou pak vláčnější a mají jemnější chuť.

Dýňový koláč - ilustrační foto.

Dýně se může i velmi dobře používat do různých sladkých koláčů. Zkuste si někdy připravit dýňový koláč – postup je zcela stejný jako u mrkvového koláče, jen místo mrkve použijete dýni. Ve spojení s oříšky nebo sušeným ovocem vznikne výborná chuť. Dýně může být ale součástí i dalších pochoutek jako je cheesecake nebo dýňový závin. U závinu dejte prostor fantazii. Můžete jej připravit na sladko s jablky, rozinkami a oříšky nebo jako slaný závin třeba s grilovaným kuřecím masem. A pokud máte dýně hodně, určitě se nebojte ji zavařit v kompot. Jednoduše si připravte cukrový rozvar, přidejte badyán, hřebíček, skořici, dýni pokrájenou na kostičky a zavařte. Dýňový kompot se fantasticky hodí například k jídlům ze zvěřiny.

Autor: