Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

PUNČOCHÁŘ: Proč nemůžeme jíst na food festivalech z talířů?

Jan Punčochář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Punčochář | foto: Archiv Jana Punčocháře

Tradičně na jaře a v létě bývá čas různých food festivalů, kterých je i letos jak hub po dešti. Osobně si stojím za tím, že dobrý festival jídla určitě má své místo na gastronomické mapě světa, ale té práce za tím je opravdu neuvěřitelně. Sám si dokola kladu otázku, proč tam vlastně ty restaurace chtějí.

Pokud jde jen o promo, což ve většině případů jde, pak to beru jako věc velmi chvályhodnou. Myslím totiž, že na takovém festivalu restaurace příliš nevydělá a naopak peněz to stojí víc než dost. Fandím ovšem každému, který se k takovému kroku rozhodne – jak pořadatelům, tak účastněným restauracím, jelikož právě takové akce, pokud jsou dobře zvládnuté, mohou dostávat zajímavou gastronomii mezi širokou veřejnost.

Pokud se jako restaurace rozhodnete jít do nějakého food festivalu, a podotýkám, že já se svou restaurací jsem to zatím ještě neudělal, pak jdete do risku, který může přinést ovoce, nebo vám zruinovat stav účtu. Musíte si uvědomit, že se chcete prezentovat v dobrém světle, chcete, aby si vás lidé pamatovali v největší parádě, a to sakra něco stojí. Paradoxně to mají nejjednodušší ti, kteří příliš nevaří, ale spíš „skládají“. Na druhou stranu je skvělé, že lidi ochutnají věci, které obvykle nemají šanci poznat.

Z minulosti známe příklady festivalů, které zkrachovaly, kdy to prostě nevyšlo. Ona to totiž není žádná legrace udělat dobrý food festival. Na festivalech jídla bývám spíše jako host pořadatele a vždycky jsem strašně rád za ten kontakt s lidmi. Baví mě, jak reagují na mé jídlo, bezprostředně, často překvapeně. Ale ani já se nikdy nepouštím do velkého vaření.

Zrovna tuhle jsem byl účasten jednoho festivalu. Na jedné straně jsme dělali krásné selátko v bulce, na druhé jsem měl ústřice. Ten víkend jsme otevřeli 2 500 ks ústřic. Každý to chtěl ochutnat. Na sebe nikdo neměl ani pomyšlení, jelikož to znali. Dokonce tam byl kluk, který si dal ústřici a neudržel ji v sobě, jelikož to jedl poprvé a je fakt, že k ústřicím se musí člověk projíst. On ale přišel za hodinku zpátky a chtěl ji znovu, protože si řekl, že to prostě musí dát. A dal. A měl z toho šílenou radost. Ústřice byly zkrátka hit.

Jan Punčochář

Jan Punčochář se vyučil se v hotelu Ambassador a hned po škole pracoval v několika vyhlášených pražských restauracích. Deset let byl šefkuchařem v restauraci Le terroir, nyní působí jako šéfkuchař v Grand Cru.

Jediné, co mi na festivalech hodně vadí a nad čím se musíme zamyslet, je ekologická stránka. Na jednu stranu tam chodí lidé, kteří si hledí toho, co jedí, chtějí ochutnávat krásné maso, starají se o to, co jim člověk dá na talíř a na druhou stranu je jim jedno, že všechny ty dobroty vychutnávají z plastových tácků. Toho odpadu je pak neuvěřitelné množství.

Proč když je v každé lepší restauraci už standard, že se třídí odpad, na festivalech to tak není? Proč nemohou koupit eko tácky, příbory i kelímky? Jsem si jist, že těch pár korun navíc by každý zaplatil, kdyby věděl, proč tomu tak je.

Každopádně já osobně se na food festival dívám jen pozitivně, pokud jsou dělané poctivě a nesnaží se restaurace jen ožebračit. A risk je zisk a zkusit se má všechno, a tak přeju moc štěstí a hlavně jasnou mysl při počítání výdajů každé restauraci i pořadateli, kteří se snaží edukovat a překvapovat pěkným gastro zážitkem každého, kdo na festival dorazí.

Jídlo pod palbou

Nová rubrika serveru Lidovky.cz. O své názory, zážitky a dojmy z gastronomie se se čtenáři podělí šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk, šéfkuchař restaurace Grand Cru Jan Punčochář, nejlepší český someliér Tomáš Brůha, šéfkuchař a spolumajitel nově otevřeného komplexu restaurací Mánes, člen Pražského kulinárního institutu a ambasador značky Tork pro lepší hygienu v restauracích Jaroslav Zahálka.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...