Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

PUNČOCHÁŘ: Hubneme do plavek, abychom si mohli na koupališti pochutnat na smažáku?

Z vody k nejbližšímu občerstvení. Na výběr je často jen smažený sýr nebo langoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z vody k nejbližšímu občerstvení. Na výběr je často jen smažený sýr nebo langoš. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Nedávno jsem byl na koupališti a celkem s hrůzou jsem sledoval, čím se v poledne lidé krmí. A co hůř, co dávají k obědu svým dětem. Největším hitem je už řadu let smažený langoš na přepáleném nelibě páchnoucím oleji. A tak jsem si říkal, jak je možné, že v dnešní době, kdy na nás všude vyskakuje zdravý životní styl.

Kdy nás každý poučuje jak jíst a nejíst, všichni jsou fajnšmekři a kuchaři, ale na tom koupáku je najednou všechno ta tam. Dá se to vůbec dělat jinak? A stojí o to vlastně někdo?

Dlouhá léta je to v případě letních kempů, rodinných koupališť a hospůdek u vody dokola ta stejná pohádka. Když na většině těchto míst dostanete hlad, vybírat si můžete zpravidla jen z nezdravých jídel, jako je – smažený sýr, hranolky, langoš, párek v rohlíku, burgery a jiné polotovary. Ano, hlavní strava letních prázdnin je tak pro mnohé smažená, smažená a zase smažená. Jeden stánek vedle druhého, všichni jsou jak přes kopírák.

Smažák si tak u vody dodnes drží titul ultimátní letní klasiky, milují ho všichni a nejvíc přece děti! Bohužel i v mnoha restauracích se v menu pod slovy „jídlo pro děti“ skrývá smažený sýr nebo řízek s hranolky a kečupem. Na výlety k vodě nebo do letních kempů dneska jezdí všichni, otázka peněz tady tudíž podle mě nehraje významnou roli. Jak to tedy udělat lépe? Příjemným důkazem toho, že Češi mají chuť jíst na podobných místech kvalitněji, jsou především hudební (a samozřejmě gastronomické) festivaly. Na těch se stánky s jídlem pomalu ale jistě posouvají na úplně jinou úroveň a navíc před nimi stojí dlouhé fronty.

Jan Punčochář

Jan Punčochář se vyučil se v hotelu Ambassador a hned po škole pracoval v několika vyhlášených pražských restauracích. Deset let byl šefkuchařem v restauraci Le Terroir, nyní působí jako šéfkuchař v Grand Cru.

Když jsem se v červnu ocitl na ostravském Garden Food Festivalu, tak mi došlo, jakým fenoménem jsou třeba domácí burgery. Slova hambáč, hamboušek a hamburger jsem tam zaslechl snad tisíckrát. Každý se je snaží dělat po svém, otázkou zůstává, jestli dobře. Mnohdy z fantazie kuchařů vznikají zajímavé variace, jindy to ale taková sláva není. Já osobně tenhle hit nepřipravuju vůbec, sám si ho někde dám maximálně jednou za rok. Každopádně je při jeho přípravě důležité hlavně dobře zvolené maso. Mělo by být prorostlé, aby obsahovalo dostatek tuku, na kterém vždy stojí a padá kvalita i celkový dojem z burgeru. Pro skvělou chuť se do masa přidává i trocha loje, ideální je třeba hovězí krk.

Hranolky (ilustrační foto)

Kromě toho jsem na zmíněné letní akci v Ostravě ochutnal i hranolky smažené v hovězím loji, na které tam stál s přehledem nejdelší zástup lidí. Došlo mi, že fenomén smažení tak nadále přetrvává. A smažení je jednoduše evergreen, na který sice každý nadává, ale všichni ho milují. Naštěstí se vše nějak vyvíjí a nabízí nové alternativy i způsoby přípravy zavedených pokrmů. Těžko ale říct, o co vlastně lidi mají v létě zájem. Možná právě proto všichni hubnou do plavek, aby si pak v létě mohli pochutnat na smažáku a přepálené klobáse, aby pak všechna ta těžce shozená kila zase pěkně nabrali.

Jídlo pod palbou

Nová rubrika serveru Lidovky.cz. O své názory, zážitky a dojmy z gastronomie se se čtenáři podělí šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk, šéfkuchař restaurace Grand Cru Jan Punčochář, nejlepší český someliér Tomáš Brůha, šéfkuchař a majitel nově otevřené tržnice v Dlouhé ulici Food Story Jiří Konhefr a Filip Trčka.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...