Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 1 °C zataženo Předplatné LN
26. července 2017 6:17 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

PUNČOCHÁŘ: Hubneme do plavek, abychom si mohli na koupališti pochutnat na smažáku?

Z vody k nejbližšímu občerstvení. Na výběr je často jen smažený sýr nebo langoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z vody k nejbližšímu občerstvení. Na výběr je často jen smažený sýr nebo langoš. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Nedávno jsem byl na koupališti a celkem s hrůzou jsem sledoval, čím se v poledne lidé krmí. A co hůř, co dávají k obědu svým dětem. Největším hitem je už řadu let smažený langoš na přepáleném nelibě páchnoucím oleji. A tak jsem si říkal, jak je možné, že v dnešní době, kdy na nás všude vyskakuje zdravý životní styl.

Kdy nás každý poučuje jak jíst a nejíst, všichni jsou fajnšmekři a kuchaři, ale na tom koupáku je najednou všechno ta tam. Dá se to vůbec dělat jinak? A stojí o to vlastně někdo?

Dlouhá léta je to v případě letních kempů, rodinných koupališť a hospůdek u vody dokola ta stejná pohádka. Když na většině těchto míst dostanete hlad, vybírat si můžete zpravidla jen z nezdravých jídel, jako je – smažený sýr, hranolky, langoš, párek v rohlíku, burgery a jiné polotovary. Ano, hlavní strava letních prázdnin je tak pro mnohé smažená, smažená a zase smažená. Jeden stánek vedle druhého, všichni jsou jak přes kopírák.

Smažák si tak u vody dodnes drží titul ultimátní letní klasiky, milují ho všichni a nejvíc přece děti! Bohužel i v mnoha restauracích se v menu pod slovy „jídlo pro děti“ skrývá smažený sýr nebo řízek s hranolky a kečupem. Na výlety k vodě nebo do letních kempů dneska jezdí všichni, otázka peněz tady tudíž podle mě nehraje významnou roli. Jak to tedy udělat lépe? Příjemným důkazem toho, že Češi mají chuť jíst na podobných místech kvalitněji, jsou především hudební (a samozřejmě gastronomické) festivaly. Na těch se stánky s jídlem pomalu ale jistě posouvají na úplně jinou úroveň a navíc před nimi stojí dlouhé fronty.

Jan Punčochář

Jan Punčochář se vyučil se v hotelu Ambassador a hned po škole pracoval v několika vyhlášených pražských restauracích. Deset let byl šefkuchařem v restauraci Le Terroir, nyní působí jako šéfkuchař v Grand Cru.

Když jsem se v červnu ocitl na ostravském Garden Food Festivalu, tak mi došlo, jakým fenoménem jsou třeba domácí burgery. Slova hambáč, hamboušek a hamburger jsem tam zaslechl snad tisíckrát. Každý se je snaží dělat po svém, otázkou zůstává, jestli dobře. Mnohdy z fantazie kuchařů vznikají zajímavé variace, jindy to ale taková sláva není. Já osobně tenhle hit nepřipravuju vůbec, sám si ho někde dám maximálně jednou za rok. Každopádně je při jeho přípravě důležité hlavně dobře zvolené maso. Mělo by být prorostlé, aby obsahovalo dostatek tuku, na kterém vždy stojí a padá kvalita i celkový dojem z burgeru. Pro skvělou chuť se do masa přidává i trocha loje, ideální je třeba hovězí krk.

Hranolky (ilustrační foto)

Kromě toho jsem na zmíněné letní akci v Ostravě ochutnal i hranolky smažené v hovězím loji, na které tam stál s přehledem nejdelší zástup lidí. Došlo mi, že fenomén smažení tak nadále přetrvává. A smažení je jednoduše evergreen, na který sice každý nadává, ale všichni ho milují. Naštěstí se vše nějak vyvíjí a nabízí nové alternativy i způsoby přípravy zavedených pokrmů. Těžko ale říct, o co vlastně lidi mají v létě zájem. Možná právě proto všichni hubnou do plavek, aby si pak v létě mohli pochutnat na smažáku a přepálené klobáse, aby pak všechna ta těžce shozená kila zase pěkně nabrali.

Jídlo pod palbou

Nová rubrika serveru Lidovky.cz. O své názory, zážitky a dojmy z gastronomie se se čtenáři podělí šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk, šéfkuchař restaurace Grand Cru Jan Punčochář, nejlepší český someliér Tomáš Brůha, šéfkuchař a majitel nově otevřené tržnice v Dlouhé ulici Food Story Jiří Konhefr a Filip Trčka.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?