6. srpna 2015 10:47 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Pusto, prázdno. Špatná houbařská sezona pokračuje a zdaleka nekončí

Houby (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Houby (Ilustrační foto) | foto: MAFRA - Anna VavríkováČeská pozice

PRAHA Na letošní prázdniny nebudou houbaři podle všeho vzpomínat v dobrém, dlouhotrvající sucho a horko jejich zálibě nepřeje. Kdo se i přesto vypraví do lesa, narazí jen zcela výjimečně na holubinku, syrovinku, lišku nebo žampion, případně jedovaté muchomůrky.

Když už ale houby vyrostou, mají kupodivu velké plodnice, uvedl ve čtvrtek předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. Předpověď počasí neslibuje zlepšení ani v nadcházejících dvou týdnech, houbaři se tak možná dočkají koncem prázdnin nebo až na podzim.

Houbaření je teď víc než kdy jindy spíše dobrodružné objevování. „Vyjít s košíkem na houby s vidinou chutné a šťavnaté smaženice, to postrádá v těchto dnech smysl. Zatímco objevovat houby sem tam, a jen na vybraných místech, to není ani v současné výhni nic až tak nemožného,“ uvedl na webu mykologické společnosti Aleš Vít.

Nerostou, je sucho

Lidé mohou narazit třeba na hřib medotrpný, který patří ke třem hořkým, a tedy nejedlým druhům hřibů. Objevují se i chorošovité houby, například choroš šupinatý nebo sírovec žlutooranžový, uvedl Landa. Mladé, měkké plodnice obou hub jsou jedlé. Například sírovec je prý výborný v guláši nebo omáčce, někteří je zase obalují a smaží jako řízek.

Lidé si mezitím na internetu vyměňují své zkušenosti a většinou ostatním vzkazují, že neroste nic nebo skoro nic. „Mechy úplně suché, což jsem v těchto místech ještě nikdy neviděl. Letošní sezóna zatím vypadá hodně bídně,“ svěřil se jeden z houbařů na webu nahouby.cz. „V lese pusto, prázdno. Tam, kde vloni již byly lišky, lošáci, křemílci, sucháči, není letos nic,“ přidal se jiný. „Sucho, katastrofa, sem tam liška,“ zní další z příspěvků. „Nejsou, nejsou. Je sucho. Nejdříve koncem srpna, dřív to nemá smysl,“ radí ostatním jiný houbař.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.