Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Raw svíčková je jednodušší a zdravější, říká šéfkuchařka

Jídlo

  6:54
Raw food má v Česku stále více vyznavačů. A o co vlastně jde? „Vitariani většinou nepijí alkohol. Vitariánství je víc než příprava surovin do 42 stupňů je to životní styl kde tělu chceme dát to nejlepší a prospěšné. Ale není nikde nic zakázané. Vitariánem nebo vlastně jakýmkoliv příznivcem nějaké stravy nebo výživového směru se člověk stává ze svého přesvědčení a měl by to dělat pro sebe, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Štěpánka Šimková.

Štěpánka Šimková foto: Restu.cz

Lidovky.cz: Jak jste se dostala k vitariánství?
K vitariánství jsem se poprvé dostala v meditačním centru v podobě osvěžujícího smoothie z pampelišek, sedmikrásek, kopřiv a banánu. Hned jsem se začla zajímat, oč tu běží. Ne náhodou mi pak přišla do cesty zpráva o tom, že se bude otevírat Secret of raw, kam jsem po rychlé domluvě s majiteli nastoupila jako kuchařka. S malou pauzou zde působím tedy již od začátku a musím říct, že od prvního smoothie k jídlům, co děláme nyní byla opravdu dlouhá a zajímavá cesta.

Lidovky.cz: Vitariánská jídla se připravují mixováním, klíčením a vysoušením při teplotě do 42° C. Jak například děláte polévky?
Raw polévky jsou snad nejjednodušší a nejrychlejší. Vše se jednoduše rozmixuje ve Vitamixu a je to! Samozřejmě záleží na typu polévky. Některé děláme i s nudlemi, které se připravují ze zeleniny na spiralizéru a marinují se v sušičce. Také jsou polévky, na které si sami připravujeme mléka (mandlové, kokosové), které slouží jako základ. Princip je ale pořád stejný – čerstvé suroviny zpracované za syrova v mixéru doladit chuť a ozdobit.

Fenomén raw food se rozmáhá i v Česku. Odborníci ale příliš nejásají

Lidovky.cz: Všechny recepty, které v restauaraci připravujete, jsou vaše vlastní?
Fantazii se meze nekladou, a proto i recepty tvoří celý tým. Samozřejmě většinu receptů jsem dodala já a hlavní kuchaři. Na začátku jsme se hodně inspirovali ze zahraničních kuchařek, ale i tak jsme museli recepty přizpůsobit místním podmínkám a surovinám. Nyní už to máme v ruce, takže není problém sednout si, zamyslet se a vytvořit něco nového. Mým úkolem je hlavně připravovat nové jídla na polední menu a když obnovujeme sezonní lístek. Do toho stále chodí šéf s nějakými akcemi a nápady na nová jídla. Po Restu weeku nám bude začínat „Cesta kolem světa“, na kterou majitel restaurace připravil velké množství novinek.

LIdovky.cz: Mohou pít vitariáni alkohol?
Vitariani většinou nepijí alkohol. Vitariánství je víc než příprava surovin do 42 stupňů je to životní styl kde tělu chceme dát to nejlepší a prospěšné. Ale není nikde nic zakázané. Vitariánem nebo vlastně jakýmkoliv příznivcem nějaké stravy nebo výživového směru se člověk stává ze svého přesvědčení a měl by to dělat pro sebe. Když dostane pak chuť na skleničku dobrého vína, neměl by se bičovat, že si jí dal. Extrémismus vždy škodí.

Lidovky.cz: Chodí k vám lidé i jen vyzkoušet jiný druh stravy?
Ano, rawfood stále zajímá více a více lidí, jsou zvědaví a chtějí ochutnat. Restaurace má svůj okruh stálých zákazníků, kteří chodí pravidelně, ale samozřejmě je hodně lidí, kteří to chtějí jenom vyzkoušet, protože je to zajímá. Tak přijdou, ochutnají a buď si řeknou, že to pro ně je nebo není.

Lidovky.cz: Jaký pokrm je nejoblíbenější?
Stále oblíbené pokrmy jsou například pizza s rajčatovým sugem,rucolou,cherry rajčátky a černými olivami nebo Sunburger s hranolky a tatarkou. Jídla ale měníme celkem často, aby byla zaručená pestrost. Snad nejoblíbenějším jídlem je Koprawka s knedlíkem – vitariánská verze klasické české koprovky. Tu ale nemáme na stálém menu, děláme ji jen na obědy.

Lidovky.cz: Připravit vitariánské pokrmy doma je poměrně pracné. Máte nějaký trik, který přípravu jídla zjednoduší?
Vitarianské jídlo je ve skutečnosti mnohem lehčí než jídlo vařené. Jenom vyměníte sporák za mixér. Například cuketové špagety s tomatovou omáčkou máte za 10 minut hotové a to stačí jen naspirulizerovat cukety na spiralizeru a zalít rozmixovanými rajčaty s bylinkami a kořením. Je to tedy jako s normálním vařením. Pokud se spokojíte se základem, tak na tom nemusíte trávit moc času. Pokud si chcete připravit nějaké deli jídlo, tak to zabere holt více času. Klasická svíčková taky zabere i šikovné hospodyni celé dopoledne. Tu raw by zvládla za hodinku. Ale je to také trochu o cviku.

Kokosová tortilla

Placka: 

  • Drť z kokosu 300 g (vždy musí být drť z čerstvých hnědých kokosů)
  • Olivový olej 100 g
  • Sůl 7g
  • Agáve 50g
  • Voda 1,1 l
  • Psyllium 80 g

Ve mixéru rozmixujeme vše kromě psyllia to přidáme až nakonec a opět rozmixujeme. Nalijeme na velkou folii, rozetřeme a sušíme 3 hodiny poté otočíme, sundáme folii a sušíme další 3 hodiny

Kokosová tortilla

Smetanový sýr: 

  • slunečnice 100 g
  • citron šťáva (1 citron)
  • olivový olej 20 g
  • agáve 35 g
  • droždí 7 g
  • voda 200 ml

Vše mixujeme ve mixéru do hladka.

Relish: 

  • 2 okurky (600 g)
  • 1 červená cibule (100 g)
  • agáve sirup 100 g
  • 1 jalapeňos
  • 3 lžíce jablečného octa
  • 5 lžic olivového oleje
  • 1 lžička kurkumy
  • Špetka soli a pepře

Vše pokrájíme na jemno a promícháme v míse.

Postup: Tortillu potřeme sýrem, přidáme nakrájený ledový salát, přidáme nakrájené červené zelí, přidáme okurkový relish a tortillu zabalíme. Tortillu podáváme s hrstkou baby špenátu cca 10 g a klíčky vojtěšky.

Autor:
Témata: jídlo, alkohol, strava, Česko

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...