16. března 2010 9:49, aktualizováno  12:23 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Restaurace Allegro znovu obhájila jednu michelinskou hvězdičku

Šéfkuchař restaurace Allegro Andrea Accordi získal hvězdičku Michelin.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfkuchař restaurace Allegro Andrea Accordi získal hvězdičku Michelin. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Pražská restaurace Allegro v hotelu Four Seasons už podruhé obhájila jednu hvězdičku v prestižním francouzském gastronomickém průvodci Michelin.

Informovala o tom Martina Vavrová z hotelu Four Seasons. Allegro získalo v březnu 2008 toto ocenění jako první restaurace ve střední a východní Evropě.


V české metropoli tak lze najít jedinou restauraci s tímto prestižním
ohodnocením. Loni hvězdičku dostala také restaurace Maze v hotelu Hilton, která však zanikla ještě předtím, než bylo ocenění oznámeno.

"Jsme v michelinském průvodci již třetím rokem, to je pro nás potvrzením udržení vysokého standardu kvality pokrmů a úrovně služeb," uvedl ředitel hotelu Four Seasons Prague Davide Barnes.

"Praha je jedinečnou destinací s bohatou historií a kulturou. Dle mého názoru michelinská hvězda v Praze přispěla k rozvoji gastronomického trhu a také podpořila příliv turistů s vysokými nároky na kulinářské zážitky i kvalitní servis," uvedl.

Patrný je podle Barnese výrazný nárůst tuzemských klientů, více než 60 procent hostů je z Česka, což pro hotelovou restauraci není úplně obvyklé. "Češi hodně cestují a doma poté očekávají stejnou, ne-li vyšší úroveň služeb," dodal Barnes.

Oceněno Aromi i restaurace Pohlreicha
Místo v nižší kategorii Bib Gourmand známé jako cena za "dobré jídlo za přijatelné ceny" obhájily pražské restaurace Aromi, Le Terroir a Le Cornichon, k nimž se přidaly ještě pražské podniky Divinis a SaSaZu.

Spolumajitel restaurace Divinis Zdeněk Pohlreich řekl, že ho velice
těší zařazení do neprestižnějšího gastronomického průvodce světa. "Nijak jsme o to neusilovali, práci neděláme pro Michelin, ale pro naše hosty, tím spíš těší, že si nás inspektoři všimli, že jim to stojí za zmínku," uvedl známý šéfkuchař. "Pro náš byznys je to rozhodně výborná zpráva," dodal.

Pohlreich míní, že restaurace Allegro je určitě v dobrých rukou a hvězdičku si zaslouží. "Ale je škoda, že v průvodci není více pražských podniků, určitě by na to dva tři měly," uvedl.

Maurer je zklamaný
Zklamaný z toho, že v michelinském průvodci má hvězdičku jen jedna česká restaurace, je vydavatel českého nezávislého průvodce Maurerův výběr Grand Restaurant Pavel Maurer. "Je mi to hrozně líto, čekal jsem víc," řekl.

Podle něj se situace od loňského roku na českém gastronomickém trhu zlepšila. "Hospodářská krize vyřadila slabší restaurace, které neměly koncept, trh se pročistil. Zlepšily se podniky, které na to měly, takže mě mrzí, že v průvodci jich není víc," uvedl Maurer, který vydává průvodce po českých restauracích už 14 let.

Maurer zdůraznil, že dobré restaurace se nenacházejí jen v Praze. "Když se dívám na Top 10 za posledních šest let, vždy je tam několik mimopražských. Například Brno je město, které z gastronomického pohledu určitě stojí za pozornost," dodal Maurer.

Nové vydání Michelinova gastronomického průvodce evropskými městy vyjde ve středu. Edice zahrnuje výběr 44 měst ve 20 zemích. Publikace je určena hlavně obchodním cestujícím a turistům, kteří chtějí jednoduše najít správné místo, aby se mohli najíst nebo strávit noc, případně najít hotel blízko konferenčního centra nebo klidnou restauraci, kam mohou pozvat obchodního partnera na oběd.

Čtenáři nového vydání zaznamenají nárůst počtu kvalitních restaurací v Budapešti, která získala svou první hvězdičku a čtyři další restaurace získaly označení Bib Gourmand. "Letošní edice jasně ukazuje důležitost kritéria 'dobrý poměr mezi cenou a kvalitou', protože oproti loňskému roku došlo k velkému nárůstu právě restaurací s označením Bib Gourmand," píše se ve zprávě Michelinu.