Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lokální suroviny a žádné plýtvání. Zapojily se i školní jídelny

Jídlo

  7:00
PRAHA - V restauracích, školních jídelnách či jídelnách domovů pro seniory po celém Česku se ve středu konalo Naše posvícení. Kuchařky a kuchaři tu strávníkům připraví menu jen z lokálních surovin.

Vybírání z jídelního lístku foto: Shutterstock

Akce, kterou pořádá organizace Člověk v tísni, má podpořit využívání místních potravin. Upozornit má také na hladovění ve světě. "Lokální potraviny jsou kvalitnější, jejich distribuce je méně energeticky náročná, šetrnější k životnímu prostředí. Jejich nákupem přímo podporujeme ekonomiku našeho regionu, místní pěstitele, a tím i rozvoj místa, kde žijeme," uvedla Bohumila Beranová z Člověka v tísni.

Podle pořadatelů využívání lokálních surovin pomáhá bojovat i proti chudobě a hladu ve světě. Šetří se voda a půda v rozvojových zemích, kam nadnárodní firmy přesouvají svou výrobu. Tamní nejchudší obyvatelé pak mohou zdroje využít, popsali pořadatelé akce.

Vyhazování potravin

Na plýtvání jídlem upozorňuje ve svém pořadu Peklo na talíři i zakladatel Pražského kulinářského spolku Roman Vaněk, který se tímto tématem nezabývá poprvé. Objevil se už na akci Hostina pro tisíc. Ta měla upozornit na to, jak je pro obchodní řetězce složité darovat potraviny potřebným.

PSALI JSME:

Vaněk ve svém pořadu poukazuje na všechny tipy potravin, které není možné darovat, protože to legislativa neumožňuje. Týká se to především potravin, které mají protržený obal, podléhají rychlé zkáze nebo u nich objeví chyba na etiketě. "Ve chvíli, kdy zboží zlikviduji, tedy dám ho do kafilérky, tak neplatím státu DPH, odepíšu ho prostě z daní. V momentě, kdy ho daruji charitě, mám sice dobrý pocit, ale musím zaplatit patnáctiprocentní daň státu," vysvětluje v pořadu tisková mluvčí Makra Romana Nýdrle.

Jídlo

Naše posvícení

Naše posvícení se koná v pěti desítkách restaurací a jídelen domovů pro seniory. Do projektu se zapojilo také více než 160 škol či jejich stravovacích zařízení. Domácí oběd doplní v základních a středních školách i promítání filmů o boji proti hladu ve světě. Po projekcích budou někde následovat diskuse, vaření ve třídách či výtvarné dílny. Akce Naše posvícení se pořádá ve Světový den výživy. Je součástí mezinárodní kampaně Food Right Now - Postavme se hladu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat