Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Nechcete rozmrazené pečivo? Do obchodu musíte s lupou

Prodejna Albertu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodejna Albertu | foto: Lidovky.cz

Pečivo čerstvé nebo rozmrazené? S prvním srpnovým dnem by vám odpověď na tuto otázka neměla činit problém. Prodejci musí podle vyhlášky viditelně označit pečivo, které je zmrazené a na místě ho jen dopékají. Nápisy se ale značně liší, na některé abyste si z tašky vytáhli brýle či lupu. Server Lidovky.cz zmapoval několik supermarketů a obchodů v Praze, tady jsou výsledky.

Pokud jste si byli ráno koupit snídani, mohli jste si všimnout nezvyklého nápisu. U baget, croissantů i sladkých šneků se objevilo označení "ze zmrazeného polotovaru". U koblih pak třeba cedulka "rozmrazeno". Znamená to jediné, obchodníci na prodejně hotové výrobky pouze rozmrazují nebo dopékají.

V prodejně Tesco Express v pražských Nuslích měli vše poctivě označené už od brzkého rána, taktéž v Tesku v Obchodním centru Nový Smíchov. Cedulky tady byly jasně viditelné a zákazníky nikterak neznepokojovaly. "Kupuju si, co mi chutná," svěřila se jedna důchodkyně s tím, že je jí v podstatě jedno, jak výrobek vzniká.

ČTĚTE TAKÉ:

Také bagety pochází ze zmrazeného polotovaru.

Bagety v Tesku pochází ze zmrazeného polotovaru.

"Když jsme jako malí kluci chodili k pekaři, tak to aspoň vonělo, teď jdeme jako ke kováři," oponoval ji asi sedmdesátiletý důchodce Zdeněk z Prahy. V košíku měl tři klasické rohlíky. "Na co tady stavěly ty pece, když tu nic nepečou, jen rozmrazují? To jsou vyhozené peníze," dodal. Podle něj žijeme v podivné době: "Každý stát by si měl vyrábět, na co stačí a ne to takhle nesmyslně dovážet," uzavřel.

Miniaturní nápis. Chybí jen hvězdička
Označení u pečiva si ale oba důchodci všimli. Podstatně horší to měli zákazníci francouzského pekařství Paul, přestože většinu produktů vozí z Francie a na místě dopékají v pecích, označení není na první pohled vůbec patrné. Až na optání nám personál ukázal miniaturní nápis pod názvem pečiva. Takový, u kterého by na reklamním letáku byla hvězdička. Okem téměř nečitelný.

Nečitelný nápis ve francouzském pekařství Paul.

Nečitelný nápis ve francouzském pekařství Paul.

"Výrobky se vozí zmrazené z Francie, my je necháme vykynout, pak je teprve dopékáme," vysvětlila prodejní asistentka Julia Kurbanová. Proces kynutí je podle ní velice důležitý. "Kynou několik hodin," dodává. To je podle ní hlavní rozdíl oproti jiným prodejnám pečiva. Do Paula přijde prakticky jen zmrazené těsto. S tím pak zaměstnanci dále pracují. Základní výrobky nechají, ale třeba takové sladké košíčky plní krémem a ovocem.

'Cedulky zatím nedorazily'
Podobný koncept mají i prodejny Panerie. Zákazníkům nabízejí kromě pečiva i dopečné obložené bagety či sladké koláče. Také většina těchto výrobků pochází ze zmrazených polotovarů. Označení byste ale v prodejně na pražském Smíchově v Radlické ulici hledali marně. "O vyhlášce víme, ale na nové cedulky bohužel stále čekáme, měly tu být už dneska ráno," vysvětlil omluvně manažer prodejny. Podle něj mají zákazníci právo vědět, co konzumují. "Hned jak dorazí, tak je vyměníme," dodal.

V Panerii zatím označení chybí. V obchodě čekají na nové cedulky.

V Panerii zatím označení chybí. V obchodě čekají na nové cedulky.

Také vietnamští prodejci na Karlově náměstí pečivo označené neměli. Otázce na původ pečiva nerozuměli. "Dobrá, čerstvá pečivo," odvětili pouze. V obchodě Žabka v Ostrovského ulici taktéž žádná cedulka nebyla. "Pečivo je čerstvé z pekárny," vysvětlila prodavačka.

To v supermarketu Albert na pražském Andělu byli na vyhlášku připraveni už den předem. U baget, rohlíků a croissantů instalovali veliký zelený nápis "čerstvě dopečeno", až pod ním se ale dočtete, o poznání menším písmem, že pečivo pochází ze zmrazeného polotovaru.

Při bližším zkoumaní zjistíte, že i chléb pochází ze zmrazeného polotovaru. Supermarket Albert na pražském Andělu.

Při bližším zkoumaní zjistíte, že i chléb v supermarketu Albert pochází ze zmrazeného polotovaru.

Co se týče chlebů, ty většina supermarketů dováží z pekáren, ale i tady si dejte pozor. V Albertu například u kmínového chleba je opět prakticky neviditelným písmem poznámka, že chleba byl vlastně rozmrazený a dopečený v prodejně.

Dopékané pečivo musí být označeno:

Pečivo podraží až o třetinu.
Pečivo - ilustrační foto.

Pečivo, které bylo v hotovém stavu zmrazeno a zákazníkům prodáváno po rozmrazení musí být nově povinně označeno nápisem "rozmrazeno". Regál s výrobky dopékanými ze zmrazeného polotovaru budou obchodníci povinně označovat cedulkou "ze zmrazeného polotovaru".

Pojmem "čerstvý" budou moci nést jen chléb a pečivo, jejichž výroba nebyla před dokončením přerušena zmrazením, nebo jinou technologickou úpravou vedoucí k prodloužení trvanlivosti, a které je nabízeno k prodeji nejpozději do 24 hodin po upečení.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...