Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Roztodivné barvy, tvary a neladící nádobí. Britové mění styl stolování

Jídlo

  7:00
LONDÝN - Britové se osvobodili z viktoriánských tabu o spořádaných čajových setech a nyní servírují večeři na uměleckých aranžmá záměrně neladícího nádobí, naznačuje nedávný průzkum.
Stolování - ilustrační foto.

Stolování - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Britský obchodní dům Debenhams hovoří o vzpouře proti přísné etiketě večerního stolování posledního století, v níž ustupuje tradiční viktoriánský čajový set různobarevným talířům a hrnkům v různých tvarech, velikostech a stylech.

"Je to pokus o oslovení improvizací barev, spíše než ohromení hodnotou. Mladí lidé chtějí rozvíjet představivost nejen jídlem," říká mluvčí obchodu Ed Watson.

Výstřelek neladícího nádobí začal v módních čajovnách minulý rok, ale prodeje začaly strmě narůstat od doby, kdy ve filmu Alenka v říši divů, používaly postavy ztvárněné americkým hercem Johnnym Deppem a britskou herečkou Helenou Bonhamovou Carterovou neobvyklé čajové sety.

"Je to přístup bláznivého kloboučníka ke společenskému stravování," říká Watson a dodává, že kombinování nádobí není jednoduché. "Vybírat nádobí ve stejném stylu uplatňuje přirozenou tendenci k pořádku. Ale záměrně neladící kousky vyžadují mnohem více nápadů, schopnosti koordinovat barvy a tedy umělecký talent," dodává.

Prodejce se domnívá, že za tento trend částečně může i styl neformálního stravování propagovaný populárními kuchaři, jako je například Brit Jamie Oliver.

Dokonce hosté na svatbách, narozeninách a křtinách nyní mohou očekávat jídlo servírované na barevném setu nádobí, z nichž ani jeden neladí s druhým, uvádí Debehams. Počet internetových stránek a fór na sociálních sítích k tomuto fenoménu narůstá každým dnem, dodává.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat