30. prosince 2017 8:39 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

‚Rychlé a neformální občerstvení? Češi zkouší rádi nové věci‘

Německý koncept, italská kuchyně. To je Vapiano | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý koncept, italská kuchyně. To je Vapiano | foto: Vapiano

Síť restaurací Vapiano má za sebou léta rychlého růstu a působí už v desítkách zemí. Nyní přichází i do Česka, první dvě pobočky jsou již otevřené. „Myslíme, že i český zákazník naši nabídku ocení. Rychlá neformální kuchyně je velmi úspěšná po celém světě, nevidíme jediný důvod, proč by to nemělo být stejné v Praze,“ říká šéf restaurací Vapiano Mario Bauer.

Lidovky.cz: Restaurace Vapiano slaví úspěch po celém světě, teprve nyní se otevřely dvě i v Praze. Proč to tak dlouho trvalo?
Je to celé o lidech, kontaktech, lokálním know how a tedy i o partnerovi. Ten správný si nás naštěstí nakonec vždycky najde. V Čechách a na Slovensku se jím stala rodina Benčíkových a naše spojení vnímám velmi dobře. Regionu střední a východní Evropy věříme, takže z Prahy, kde jsme nedávno otevřeli téměř současně dvě restaurace – na Chodově a v Quadriu – máme upřímnou radost. První reakce našich hostů jsou velmi pozitivní a povzbudivé. Potvrzují naše rozhodnutí.

Lidovky.cz: Jací jsou Češi strávníci? Mají nějaké specifické nároky? 
Myslíme, že i český zákazník naši nabídku ocení. Rychlá neformální kuchyně je velmi úspěšná po celém světě, nevidíme jediný důvod, proč by to nemělo být stejné v Praze. Na základě naší krátkodobé zkušenosti bych řekl, že český host je otevřený a rád zkouší něco nového. 

Lidovky.cz: Restaurace jste postavil na dvou základních věcech - čerstvá kuchyně - jídla připravená přímo před hosty a role obsluhy. Myslíte, že to je to, po čem lidé v restauraci touží především?
Čerstvost, prostředí, poměr cena kvalita a hlavně záliba v detailech – to vše má za cíl dopřát našim hostům výjimečný, přitom časově i finančně dostupný, gastro-zážitek. Z toho důvodu jsme také pyšní na naše Vapianisti, kteří jsou srdcem a duší našeho konceptu. Zaměstnanci jsou klíčem k úspěchu. Pohostinnost je v našem konceptu zásadní. Máme speciální výcvik a školící program na výběr vhodných zaměstnanců, Vapianistů, a jejich zácvik. V Čechách se nám podařilo najít a najmout kolem 80 lidí, se kterými jsme spokojení. 

Lidovky.cz: Zaměstnáváte v Česku cizince, kteří česky nemluví. Myslíte, že to restauraci neuškodí? 
Jsme mladá, globální a kosmopolitní značka, tak chceme, aby nás lidé vnímali. Snažíme se vytvářet multikulturní prostředí - neděláme rozdíly mezi národnostmi. A to, že zaměstnáváme cizince? To jen odráží situaci na českém pracovním trhu, kde je aktuálně nedostatek pracovní síly. 

Lidovky.cz: Jak vybíráte české dodavatele?
Na prvním místě je kvalita. Pracujeme s lokálním dodavatelem, ale také s naším ověřeným hlavním dodavatelem v rámci Evropy. Každá surovina prochází speciální ochutnávkou a je schválená naším mezinárodním týmem. Takto jsme schopní zajistit stejně vysokou kvalitu v téměř 200 Vapianech po celém světě.

Lidovky.cz: Jídla se pohybují kolem 150 korun, co všechno nabízíte? 
Máme širokou nabídku pasty, pizzy, rizota, salátů, předkrmů a sladkostí. Stejně tak si ale můžete vytvořit vlastní jídlo, protože máte svého osobního kuchaře, který uvaří, cokoliv si jen bude host přát. 

apeAlena Pecháčková

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz