Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Co říkají restauratéři na testování na zahrádkách? Je to paskvil, asi nikdy nebyli v hospodě, vzkazují politikům

Zahrádky v uzavřeném jízdním pruhu na Smetanově nábřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahrádky v uzavřeném jízdním pruhu na Smetanově nábřeží. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zatím jsou restaurace uzavřené, ale v pondělí 17. května se mohou otevřít zahrádky, lidé se ale musí prokázat negativním testem, pokud budou chtít na zahrádce posedět. Jak se připravují šéfkuchaři a restauratéři, a co si myslí o tom, že se lidé musí před vstupem do restaurace nechat testovat?

1) Vláda povolila, že mohou restaurace příští pondělí otevřít zahrádky. Jak probíhají přípravy? Na co se profesně těšíte v nejbližších týdnech?

2) Podle posledních prognóz to vypadá na otevření restaurací s 50% obsazenosti ke konci měsíce května či na začátku června, podle toho, jak se bude situace vyvíjet. Je to ještě daleko, ale poptávka po zaměstnancích v gastronomii konečně po měsících roste. Vy už máte personální stránku vyřešenou? Je 50% obsazenost pro chod restaurace únosná?

3) Vláda nařídila, že lidé se musí prokázat negativním antigenním či PCR testem při příchodu do restaurace a na zahrádku. Dokážete si představit, jak to bude vypadat? 

Štěpán Návrat, majitel Café Buddha, Benjamin a PRU58

1) Na světlé zítřky, dlouhé večery u sporáku, vášeň z vaření, školení kulinářských kurzů vaření a vydávání lásky na talíři. Vzít kuchaři restauraci je jako si půjčit manželku, nebo dítěti vzít hračky a říct jim, to je přeci nyní normální.

Štěpán Návrat

2) Nic není dané, nic není psané. Po více než roce slibů a lží této vládě nevěřím ani slovo. Co se nyní šušká je čirá kriminalita vůči službám a až se to rozvolní tak se podle toho zaměříme. Nemá cenu předbíhat natož nabírat další náklady, stát nám téměř na nic podnikatelům nepřispěl. 

3) Vypadá to, že milí poslanci nikdy nebyli v restauraci a podle toho tento paskvil vypadá. Osobně to vidím jako diskriminaci lidí, kteří se nechtějí očkovat. Zároveň není v silách gastronoma ověřovat originalitu a správnost testů. Češi jsou nejvynalézavější národ a vždy si najdou cestičku, jak to obejít. Chtějí snad to samé ve firemních kantýnách, obchoďácích nebo supermarketech? V čem je rozdíl?

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou přebírali nový vozík pro herce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!