Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

ŠÁDA: Co se jedlo o masopustu a proč je maso z přeštických prasat nejlepší?

Marek Šáda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Šáda | foto: Bellevue

Masopustem se označuje období mezi Vánocemi a postním časem před Velikonocemi. V minulosti byl pro lidi symbolem hodování, během kterého je potřeba se bohatě najíst. Na královském hradě se konaly hostiny, ve městech taneční zábavy a na vesnicích zabíjačky.

Masopust oficiálně začíná na Tři krále a končí na Popeleční středu. Letos tento den připadá na 6. března.

MAREK ŠÁDA

Šéfkuchař restaurace Mlýnec Marek Šáda přijal před půl rokem novou výzvu -  a stal se současně šéfkuchařem v sesterském podniku společnosti Zátiší Group restauraci Bellevue. Marek Šáda se věnuje gastronomii přes 15 let, zkušenosti sbíral v renomovaných tuzemských i zahraničních podnicích. V New Yorku otevíral restauraci jako Head Chef, v San Franciscu absolvoval kurzy vaření se zaměřením na přípravu ryb a mořských plodů na renomovaném kulinářském institutu CIA (The Culinary Institute of America). Před návratem do Čech pracoval ještě v restauraci Acmé v New Yorku pod vedením Madse Refslunda, spoluzakladatele světově proslulé restaurace NOMA v Kodani.

Masopust, někdy také označovaný jako fašank nebo karneval, vychází původně z pohanské tradice, jež oslavovala konec zimy. Nejstarší dochované záznamy jej zmiňují již ve 13. století. Jeho přesný význam znamená „opuštění masa“ nebo „dát pryč maso“ a odkazuje na dobu hojnosti před čtyřicetidenním půstem, který jej následuje. Masopust se vyznačuje veselím a množstvím jídla. Je to tradiční český svátek, který se ale v obměněných podobách slaví i v některých dalších slovanských zemích.

Oslavy vrcholí na takzvaný Tučný čtvrtek, který je spojený se zabíjačkou a velkými hostinami. Poslední tři dny, tj. v neděli, pondělí a úterý (někdy se jim říká ostatky) se konají ty největší oslavy, průvod masek, různé rituály atd. Vše končí taneční zábavou, a to přesně v úterý o půlnoci. Následuje Popeleční středa, na kterou je ještě povoleno dopoledne jíst například mastné rohlíky s mlékem nebo pít alkohol, ale oběd je již postní. Tradičním jídlem byla čočka s vajíčkem nebo pečené brambory.

Symbolem masopustu jsou především zabíjačky, a tak nelze nezmínit maso z přeštického prasete. Přeštické černostrakaté prase je jediným původním českým plemenem. Vyšlechtěno bylo už v druhé polovině 19. století na Plzeňsku ve městě Přeštice. Odtud nese také své jméno, a dokonce zde má i svůj pomník. Přeštík se vyznačuje chutnějším a vyzrálejším masem, a proto pokrmy z něj připravené patří k vyhledávaným specialitám. 

Tím spíše, že od roku 1992 je plemeno uznáno jako genetický zdroj a jeho podíl na celkové produkci jatečních prasat se pohybuje v řádech procent. Vepřové maso z přeštíka jsem poto zakomponoval do masopustního menu i já jako grilovaný hřbet a k němu brambory a kroupy. 

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.