Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

ŠÁDA: Kačenka česká. Jarní diva českého lesa

Jídlo

  6:48
Březnové slunce pomalu prohřívá půdu, mizí všechny zbytky sněhu a do lesa vyrážejí první houbaři. Hledají zvrásněné klobouky kačenek českých, se smrži příbuzných lahodných jarních hub, kterým střídavé jarní počasí nijak nevadí.

Kačenka česká foto: Bellevue

Méně znalí hledači si mohou splést kačenku právě s nějakým druhem smrže, což jsou ovšem také velmi chutné houby, i když se říká, že kačenky v tomto srovnání vedou. Jediný problém hrozí při záměně s jedovatým ucháčem, ten na talíř rozhodně nepatří! Jeho klobouk je však proti kačence jen zprohýbaný a celá houba je poněkud „buclatější“. Kačenka česká má okrový až oranžovohnědý klobouk se svislým „mozkovitým“ zvrásněním a smetanově bílou až béžovou nožku (třeň). Pokud je klobouk spíš hladký, připomínající náprstek, jde o kačenku náprstkovitou, vzácný druh, který se nesbírá. Tak však roste až později v dubnu.

Kačenka česká

I když samozřejmě existují i lidé, kteří jsou na tento druh hub alergičtí, nás ostatní kromě lahodné chuti potěší i léčivé účinky kačenek. Nedávno se zjistilo, že mají vysoký obsah polyfenolů, tedy látek s antioxidačními účinky, které posilují organismus a pomáhají v boji proti kornatění tepen.

Kačenka má výraznou vůni a jemnou, lahodnou chuť a sluší jí stejná úprava jako smržům ve smetanových omáčkách s masem, v kombinaci s těstovinami nebo jen rychle podusit na pánvi a doplnit cibulkou a tymiánem nebo vejcem či bramborami. Příliš složité kombinace nedoporučuji, jsou v tomto případě na škodu a přehlušily by vlastní chuť kačenek. V nás v Mlýnci se už chystáme na jarní menu, kde kačenky doplní pečený sumec a bramborové „risotto“, omáčka z hnědého másla a pálený citron. Myslím, že až kačenky ochutnáte, příští rok na ně vyrazíte do lesa sami!

MAREK ŠÁDA

Šéfkuchař restaurace Mlýnec Marek Šáda přijal před půl rokem novou výzvu -  a stal se současně šéfkuchařem v sesterském podniku společnosti Zátiší Group restauraci Bellevue. Marek Šáda se věnuje gastronomii přes 15 let, zkušenosti sbíral v renomovaných tuzemských i zahraničních podnicích. V New Yorku otevíral restauraci jako Head Chef, v San Franciscu absolvoval kurzy vaření se zaměřením na přípravu ryb a mořských plodů na renomovaném kulinářském institutu CIA (The Culinary Institute of America). Před návratem do Čech pracoval ještě v restauraci Acmé v New Yorku pod vedením Madse Refslunda, spoluzakladatele světově proslulé restaurace NOMA v Kodani.

Autor: