Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

ŠADA: Meloun jako superpotravina, která neodmyslitelně patří k letním dnům

Meloun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meloun | foto: Shutterstock

V letní sezóně je meloun k dostání téměř na každém rohu. Já však preferuji především lokální zdroje. Ano i místní farmáři už nám dnes mohou nabídnout lahodné melouny. Jak poznáte ten správně vyzrálý plod? Zaměřte se na jeho stopku, která by měly být zaschlá, při poklepu prsty by měl lehce dunět. Pokud duní až moc, je přezrálý.

Neváhejte a vydejte se na nejbližší trhy, které jsou skvělou možností pro koupi čerstvé zeleniny a ovoce, na přípravu pokrmů i osvěžujících nápojů. Zároveň to můžete spojit s příjemnou letní procházkou.

MAREK ŠÁDA

Šéfkuchař restaurace Mlýnec Marek Šáda přijal před půl rokem novou výzvu -  a stal se současně šéfkuchařem v sesterském podniku společnosti Zátiší Group restauraci Bellevue. Marek Šáda se věnuje gastronomii přes 15 let, zkušenosti sbíral v renomovaných tuzemských i zahraničních podnicích. V New Yorku otevíral restauraci jako Head Chef, v San Franciscu absolvoval kurzy vaření se zaměřením na přípravu ryb a mořských plodů na renomovaném kulinářském institutu CIA (The Culinary Institute of America). Před návratem do Čech pracoval ještě v restauraci Acmé v New Yorku pod vedením Madse Refslunda, spoluzakladatele světově proslulé restaurace NOMA v Kodani.

Vodní meloun se do kategorie superpotravin zařadil nejen pro množství vitamínů a minerálů, ale také díky vysokému podílu vody (až 92 %). V teplých dnech se tak stává skvělým zdrojem tekutin. Meloun obsahuje dva velice významné antioxidanty – vitamín C a beta-karoten. Dále například železo a mangan. Jeho pravidelná konzumace podporuje imunitní systém, regeneraci buněk, krvetvorbu, stejně tak pozitivně ovlivňuje činnost mozku a nervů. Tato osvěžující pochoutka má navíc nízký obsah cukru a minimum kalorií, takže po ní nepřiberete, zároveň vás však skvěle zasytí.

Na prázdninovou sezónu jsem pro naše hosty připravil odlehčené menu, kde se mimo jiné objevuje vodní meloun. Ten je ideální potravinou pro horké letní dny. Nejenže příjemně ochladí, ale řadí se mezi takzvané superpotraviny plné prospěšných vitamínů, minerálů a stopových prvků.

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....