Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Šafrán nad zlato. Vzácné íránské koření i terč špinavého byznysu

Šafrán- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šafrán- ilustrační | foto: Shutterstock

MAŠHAD (ÍRÁN) Je to nejdražší a nejvyhledávanější koření na světě, běžně známé jako červené zlato. Gram šafránu nejvyšší kvality může stát až 65 dolarů (1600 korun), tedy více než drahé kovy. Jeho hodnota je trvale vysoká kvůli metodě sklizně vysoce závislé na ruční práci.

Abychom získali libru, tedy zhruba půl kilogramu koření, je potřeba ručně sesbírat zhruba 200 tisíc jemných červených čnělek ze 70 tisíc květin šafránu setého, uvádí CNN.

Nesporným centrem pěstování šafránu je Írán, kde tradice pěstování tohoto koření sahá více než 3000 let zpátky. Ročně se po celém světě vyprodukuje 250 tun šafránu a Írán má na této produkci podíl více než 90 procent. 

Produkci šafránu podporují také jedinečné ekologické podmínky, díky kterým má plodina, která tvoří jádro místní kuchyně, kosmetiky i tradiční medicíny, výraznou chuť a aroma.

Šafránové rizoto
Telecí Osso Bucco se šafránovými nudlemi a dobromyslí.

V posledních letech se však podmínky pro místní podnikatele zhoršily. Mezinárodní sankce zavedené kvůli íránskému jadernému programu zablokovaly přístup na předtím lukrativní trhy v Evropě, Spojených státech a v Kanadě. Íránským bankám a firmám byl uzavřen přístup do globálního finančního systému.

Bez banky

„Nemůžeme využít banky. Musíme vyžít soukromé kurýry, kteří jsou drazí, a jednat přímo se zákazníky a věřit, že nám zaplatí. Někdy nás podvedou,“ postěžoval si Mehrdád Rúhání, ředitel společnosti Saffron Rowhani z provincie Chorásán, která má na celkové produkci šafránu v zemi podíl více než 70 procent.

Další íránské společnosti se dokonce vrátily k barterovému hospodářství, aby obešly bankovní omezení. Čínští a indičtí partneři tak často platí dodávkami potravin a spotřebního zboží.

Loni cena stoupla o 36 %

Navzdory obtížím však byla Rúháního firma schopná udržet vývoz na 50 kilogramech měsíčně, když přeorientovala své podnikání na nové trhy v Perském zálivu a na Blízkém východě. 

Celkový vývoz íránského šafránového průmyslu pak loni podle údajů místní Národní rady šafránu stoupl o 36 procent a cena se zvýšila na zhruba 2000 dolarů (téměř 49 tisíc korun) za kilogram.

„Obchodníci jsou velmi chytří a když jim zavřete dveře, přijdou oknem,“ dodává Alí Šajch, londýnský zástupce firmy Iran Hassos Ltd. a zakládající člen britsko-íránské obchodní komory. „Nic z tradičních položek (včetně pistácií a šafránu) nezůstalo neprodáno. Poptávka je vyšší než nabídka.“ 

Španělský šafrán z Íránu

Obchodníci se také mohou dostat na Západ za pomoci prostředníka v zemích, jako jsou Spojené arabské emiráty. Má to ale stinnou stránku - posílení konkurence. Afghánistán tak třeba upraví dodávky z Íránu, dá šafránu svůj originální certifikát a pak ho posílá zájemcům. 

Íránský šafrán posílaný do Španělska je pak před prodejem smíchán se španělským šafránem. Podle odhadů je tak zhruba jen jedno procento španělského šafránu vypěstováno skutečně ve Španělsku.

Pokud padnou sankce vůči Íránu...

Navzdory všem těmto skutečnostem zůstávají Šajch i další producenti přesvědčeni, že íránské koření si díky jedinečné kvalitě udrží svoji pozici zlatého standardu. Odvětví se také snaží o další rozvoj prostřednictvím nových technologií a vláda oznámila plány na podporu nových oblastí pěstování, aby se zvýšila sklizeň.

Pokud budou zrušené mezinárodní sankce vůči Íránu, jak naznačují poslední jednání, zřejmě prudce stoupnou ceny, protože poptávka se výrazně zvýší. Západní společnosti, které mají zájem investovat na zdánlivě novém trhu, se také již staví do fronty, a šafrán patří mezi velmi ceněný majetek. V takovém případě by íránští obchodníci byli bohatě odměněni za svoji houževnatost.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!