Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Na valašskou kuchyni nedám dopustit, říká šéfkuchař Pavel Václavík

Slovensko-cest

  7:00
Frgál, kyselice nebo trnková omáčka, taková i jiná jídla se nejčastěji vybaví, když se řekne Valašsko. Valašská kuchyně má ale mnohem víc podob. Přesvědčit se o tom můžete v podhůří Beskyd, ve Velkých Karlovicích. "Regionální speciality jsou obecně čím dál populárnější. Nedávno jsme uvažovali, že bychom přes léto z jídelníčku vyřadili kyselici a nahradili ji něčím lehčím. Ale to nám neprošlo, " říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz šéfkuchař Spa hotelu Lanterna Pavel Václavík.

Pavel Václavík foto: Spa hotel Lanterna

Lidovky.cz: Valašskou kyselici zná asi každý. Jaké jiné pokrmy jsou podle vás typické pro valašskou kuchyň? S jakými surovinami nejčastěji pracujete?
Valašsko bylo vždy velmi chudou oblastí, odpovídá tomu tedy místní kuchyň - prostá a skromná. Jedlo se pouze to, co se vypěstovalo,  nejčastěji to byly bezmasá jídla a pokrmy z brambor. Kuchařky dříve používaly jen suroviny na Valašsku snadno dostupné, vedle brambor také zelí, luštěniny, pohanku či obiloviny. Maso se nejedlo často. A když, tak kuchyni vládlo jehněčí, zaječí, zvěřina, pstruzi, teprve později přibylo hovězí a vepřové. Typická valašská kuchyně tak vlastně zosobňuje to, co se dnes stává trendem a co preferují zastánci racionální výživy. Pro ty mohou být mnohé valašské pokrmy velmi inspirativní.

Pavel Václavík

Pětatřicetiletý šéfkuchař Spa hotelu Lanterna a zážitkové restaurace Vyhlídka se chtěl stát kuchařem od dětství. Vyučil se kuchařem v učilišti ve Frenštátě pod Radhoštěm. Po působení ve dvou hotelech zamířil v roce 1995 do Lanterny ve Velkých Karlovicích. Stáže v renomovaných hotelech (Corinthia Tower, Intercontinental) ho inspirovaly v dalším směřování, zkušenosti odtud i z michelinské restaurace La Subida v Itálii využívá i v koncepci zážitkové restaurace Vyhlídka. Kuchyně pod jeho vedením klade velký důraz na použití čerstvých, převážně místních a mnohdy i polozapomenutých surovin.

O rostoucím renomé Spa hotelu Lanterna svědčí i letošní zařazení do prestižního Grand Restaurant Festivalu a také do projektu Czech Specials podporovaného CzechTourismem.

Lidovky.cz: A jaká jídla jsou tedy pro Valašsko typická?
Jde především o pokrmy, jejichž základem je zelí. Nejtypičtější je samozřejmě kyselice, hustá polévka připravovaná z kysaného zelí a smetany, obohacovaná o brambory a někdy i klobásy. Typická je i kombinace brambor a zelí s různými druhy masa. Krajovým jídlem jsou i halušky, konkrétně v naší oblasti se jim říkalo kúsky nebo koláčky. Nejčatěji se podávají se zelím, nebo také ovčím sýrem a brynzou, špenátem nebo třeba povidly. K valašské kuchyni neodmyslitelně patří i frgál, velký koláč s jednodruhovou náplní, který je velmi populární. Každý rok pořádáme v rámci Karlovského gastrofestivalu soutěž o nejlepší frgál a mezi pekařkami se těší velkému zájmu.

Lidovky.cz: Dokázal byste odhadnout, jaké regionální jídlo je ve vaší restauraci nejoblíbenější?
Regionální speciality jsou obecně čím dál populárnější. Nedávno jsme uvažovali, že bychom přes léto z jídelníčku vyřadili kyselici a nahradili ji něčím lehčím. Ale to nám neprošlo. Lidé se na kyselici pořád ptali, takže jsme ji zase museli vrátit do nabídky. Oblíbené jsou i halušky, které připravujeme na nejrůznější způsoby. Občas si někteří návštěvníci vyžádají jídlo z pohanky. Každý rok pořádáme soutěž o nejlepší valašský recept a pokrmy pak nabízíme i hostů, i o ně je velký zájem. Loni jsme takto sbírali recepty na pokrmy z králičího masa a letos se zřejmě zaměříme na jehněčí.

Lidovky.cz: Co považujete za svou hlavní doménu?
Pomalu pečené maso – zejména králičí a jehněčí. Jehněčí maso je dokonce tento měsíc hlavním tématem našeho menu.

Lidovky.cz: A jaké je vaše nejoblíbenější jídlo? 
Protože jsem z Valašska, mám samozřejmě rád naši krajovou kuchyni - pohanku a halušky. Rád si také udělám domácí těstoviny. Po zimě se ale vždy těším také na grilování s pořádným kusem masa.

Lidovky.cz: Jaké jsou vaše oblíbené suroviny?
Nejraději pracuji s bramborami, králičím a jehněčím masem a rád při vaření používám sezónní bylinky, které si vypěstuji a nasbírám sám. Můžu tak jídlu přidat něco specifického – něco "ze sebe" a z našeho regionu. 
 
Lidovky.cz: Čím je podle vás valašská kuchyně nejzajímavější?
Na prvním pohled může někomu připadat nezajímavá, málo pestrá. Její kouzlo tkví v úzkém sepětí s přírodou a ročními obdobími. Vše ve valašské kuchyni se odvíjí od aktuálně dostupných surovin. Valašsko bylo vždy chudé, takže našim předkům ani nezbývalo nic jiného, než zkrátka brát z přírody to, co zrovna nabízela.

Lidovky.cz: Co jste kdy nejhoršího jedl?
Nejhorší zážitek jsem si před pár týdny přivezl ze Slovenska. Miluji halušky a tak jsem se těšil, že zrovna na Slovensku si určitě pochutnám. Zašel jsem do kvalitní restaurace, brynza byla výborná, špek taky, ale jinak to byly halušky připravené z polotovaru, z brambor tam nebylo nic, zkrátka takové moukové noky a to úplně nesnáším. Doufám, že se s polotovary zase hodně dlouho v restauraci nepotkám.

Jehněčí kotletky v bylinkové krustě (4 porce)

Ingredience: jehněčí kotletky 600 g, sůl, pepř, petrželová nať, strouhanka, dijonská hořčice, kedluben, anglická slanina, ocet

Postup: Kotletky ponecháme vcelku (celý hřebínek), osolíme, opepříme a opečeme ze všech stran na rozpáleném oleji. Poté potřeme shora dijonskou hořčicí a obalíme v bylinkové krustě (na jemno nakrájená petrželová nať, strouhanka, trocha olivového oleje). Vložíme do trouby vyhřáté na 190°C a pečeme 10 minut. Kedluben zbavíme slupky a nastrouháme na hrubém struhadle. Orestujeme nakrájenou slaninu na pánvi, vložíme nastrouhaný kedluben, můžeme přidat i na jemno nakrájené listy z kedlubnu. Krátce orestujeme, dle chuti osolíme, přidáme ocet. Kedlubnové zelí servírujeme na talíř, na zelí položíme rozkrájené kotletky. Vhodnou přílohou tohoto pokrmu jsou karlovarský knedlík, pečené brambory nebo chléb.

Jehněčí kotletky v bylinkové krustě

Orestujeme nakrájenou slaninu na pánvi, vložíme nastrouhaný kedluben, můžeme přidat i na jemno nakrájené listy z kedlubnu. Krátce orestujeme, dle chuti osolíme, přidáme ocet. Kedlubnové zelí servírujeme na talíř, na zelí položíme rozkrájené kotletky. Vhodnou přílohou tohoto pokrmu jsou karlovarský knedlík, pečené brambory nebo chléb.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!