Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sendvič v Praze je dražší než v New Yorku nebo Tokiu

Jídlo

  7:00
Na celém světě chodí lidé o polední pauze pro rychlý čerstvý oběd do bageterie Subway. Cena zdravého vegetariánského sendviče - Veggie Delite - se ale v jednotlivých zemích výrazně liší a Česko patří k těm nejdražším.

Subway sendvič Veggie Delite foto: Reprofoto

List The Wall Street Journal zveřejnil v únoru celosvětové srovnání cen kávy v řetězcích Starbucks. Server Lidovky.cz se rozhodl srovnat ceny sendvičů sítě Subway.

Zatímco ve Švédsku za poloviční bagetu nazvanou Veggie Delite zaplatíte 106 korun, v Praze "jen" 75. Na Manhattanu v samém centru New Yorku však stojí necelé tři dolary, tedy 58 korun.

Cena v řetězcích Subway se ve světě liší

Cena v Kč

Sendviče jsou stejně jako další zboží dražší v zemích se silnou měnou. Ve státech s menší kupní silou by tedy mohla být jejich cena nižší. I proto je zajímavé, že za vegetariánský sendvič dáte v sousedním Německu 2,99 eur, tedy 76 korun a je tak pouze o korunu dražší než v Praze.

Nejvíc zaplatíte za malý vegetariánský sendvič v severských zemích, ve kterých jsou obecně potraviny velmi drahé. I ve Finsku stojí přes sto korun, konkrétně 102.

"Subway má ve světě 38 500 obchodů a řetězec je založen na principu frančíz. Každá frančíza tedy řídí své obchody a stanovuje pro ně doporučené ceny," sdělil serveru Lidovky.cz Sebastian Bredtmann z Kolína nad Rýnem.

PSALI JSME:


Nejlevnější vegetariánskou bagetu seženete v Šanghaji, kde stojí 47 korun. I v Japonsku je stejný sendvič levnější než v Česku, stojí 62 korun. 

Ve Spojených státech se ceny liší podle toho, ve kterém městě do občerstvení Subway přijdete. Zatímco v centru New Yorku zaplatíte za Veggie Delite 58 korun, ve Washingtonu stojí korun 73.

Server Lidovky.cz přepočítával ceny na koruny podle kurzovního lístku České národní banky platného k 27. únoru.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat