Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Sicílie se chlubí tradiční zmrzlinou. Vznikla díky ledu z Etny

Kam na nejlepší zmrzlinu? Poradí vám šéfkuchaři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kam na nejlepší zmrzlinu? Poradí vám šéfkuchaři. | foto: Shutterstock

PALERMO Obyvatelé Sicílie se pyšní tím, že světu přinesli zmrzlinu. Historie jim sice s definitivní platností vynález této mražené pochoutky možná nepřiřkne, jisté ale je, že přírodní podmínky Sicílii umožnily mít k dispozici led dlouho před tím, než se na tento ostrov ve Středozemním moři dostala elektřina.

Když navštívíte slavnou sopku Etnu, najdete tam led uvězněný mezi vrstvami sopečného popela, které ho izolují a chrání před teplým počasím. V oblasti známé svou kuchyní tento led sloužil k chlazení a uchovávání jídla dlouho před érou moderních lednic.

V rámci Itálie, která si jako celek připisuje zásluhy za rozšíření obliby zmrzliny po celém světě, Sicílie zaslouženě drží špičku žebříčku nejlepších výrobců zmrzliny. Místní "brioscia" - teplá sladká žemle naplněná zmrzlinou - patří mezi nejprodávanější sladkosti v této oblasti.

Zmrzlina k obědu

Čistá nálož kalorií, kterou tato zmrzlinová brioška obsahuje - zhruba 1800 na jednu porci - může odstrašit především ty, kdo se snaží držet dietu, ale rozhodně stojí za to ji alespoň jednou zkusit. A na Sicílii se tenhle "zákusek" nejí po jídle - jí se místo jídla a v létě představuje příjemný, svěží oběd.

ČTĚTE TAKÉ:

Na Sicílii jsou obchody či stánky se zmrzlinou prakticky ve všech městech a vesnicích. Mezi nejlepší podle mínění zpravodaje agentury AP patří podnik La Voglia Matta v přístavu Syrakusy, jehož název v doslovném překladu znamená "šílená touha". Jeho výhodou je i to, že ho prakticky neznají turisté, ale přítomnost dlouhé fronty místních obyvatel čekajících na kornout je dokladem jeho kvality.

Je těžké vysvětlit, proč je místní zmrzlina tak dobrá - jednoduše je. Nabízejí tu hutné, barevné - ale nijak neošizené - příchuti, kterých je celkem skoro šest desítek. Zmrzlina se tu dělá denně čerstvá; mezi nejoblíbenější příchuti patří pistáciová, specialitou pak je karobová z rohovníku obecného, jehož plody jsou známé jako svatojánský chléb.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....