Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Za čerstvost a lokálnost zaplatily restaurace Chipotle nákazou E.coli

Chipotle Mexican Grill | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chipotle Mexican Grill | foto: wikimedia.org

NEW YORK Věrozvěsti ‘přirozených‘ potravin dostali prostřednictvím bakterie E.coli a dalších zcela přírodních organismů lekci v podobě série otrav u amerického restauračního řetězce Chipotle Mexican Grill. Firemní marketingový model lákal zákazníky na ‘přirozenost‘ a lokální zdroje.

Konkrétní zdroje nákaz se zřejmě nikdy nepodaří zjistit, ale jednou z příčin je podle všeho právě marketing firmy, která lákala zákazníky na “přirozenost“ a lokální zdroje. Napsal to list The Wall Street Journal (WSJ).

Chipotle po léta bojovala pod heslem „jídlo dělané poctivě“ s konkurenty, které obviňovala z používání chemie a umělých přísad. Sama zdůrazňovala, že používá biopotraviny a čerstvé potraviny namísto zmražených a že jídla připravuje „přirozenějším“ způsobem než jiné řetězce. „Nepoctiví“ konkurenti si teď mohou dopřát na oplátku trochu škodolibosti, píše list.

Prodejce burrita a dalších mexických pokrmů zaznamenává od července případy nákaz jídel po celých Spojených státech. Nejméně 50 zákazníků snědlo něco, co obsahovalo E.coli, a více než 140 studentů odešlo počátkem prosince z jedné bostonské restaurace Chipotle s norovirem.

Doplatila na čerstvost

Firma uzavřela a důkladně překontrolovala řadu provozoven, stále ale netuší, jak se do jejího jídla nebezpečné organismy dostaly. Jedním z možných důvodů je podle listu to, že část používané zeleniny, která je nejobvyklejším zdrojem těchto organismů, odebírá firma lokálně a sama se tím v rámci vlastní reklamy chlubí. Jenomže práce s velkým počtem dodavatelů odhalení takových rizik výrazně ztěžuje. Na tato rizika přitom upozorňovala už počátkem roku interní zpráva firmy.

Chipotle minulý týden v zájmu záchrany pověsti od některých „přirozených“ zásad upustila. Rajčata a některé další suroviny začne firma krájet centrálně, aby je mohla předtím testovat, cibule se bude před krájením namáčet do vařící vody a maso se bude marinovat v hermeticky uzavřených sáčcích namísto v otevřených mísách.

Jinými slovy, Chipotle slibuje, že své praktiky zvedne v zájmu bezpečnosti na úroveň 20. století, píše WSJ. Firma přitom dosud odmítala centrální přípravu surovin, jak ji praktikují ostatní řetězce, a vysmívala se „neudržitelnému světu průmyslového zemědělství“.

Pokrytecké hnutí

Podle WSJ je ale hnutí „locavore“ za konzumaci místních potravin jen jedním z odrazů bohatství a prosperity; ta přitom primárně vzešla z prudkého zvýšení efektivnosti moderní zemědělské produkce, která přinesla prudký pokles cen potravin. To uvolnilo dostatek kapitálu, mimo jiné pro financování lidí, jako je šéf Chipotle Steve Ells, který vytvořil firmu s marketingovým modelem založeným na výsměchu efektivnímu zemědělství. Romantické toužení po farmaření minulých časů se rozmohlo právě v době, kdy podíl lidí, kteří pracují na půdě, klesl v USA na dvě procenta počtu obyvatel.

Stejně tak je ironická i kampaň Chipotle proti geneticky modifikovaným organismům (GMO). Počátkem roku firma slavila „sbohem GMO“ a hrála na strunu obav lidí z „frankensteinovských potravin“. Z pojídání geneticky upravených potravin, na rozdíl od zcela přírodní E.coli, ale nikdo nikdy náhle neonemocněl, konstatuje WSJ.

Marketing Chipotle zaměřený na lokální potraviny a proti GMO byl součástí obchodní strategie, která firmu odlišovala od konkurentů a získala jí významný podíl na trhu. Trh je ale brutální učitel, pokud zákazníci a investoři zjistí, že něco není v pořádku. V posledním čtvrtletí se čeká razantní pokles tržeb a akcie firmy letos ztratily čtvrtinu hodnoty.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...