Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Slavné španělské Sherry má problémy, zájem o něj klesá

Jídlo

  14:57
MADRID - Slavné španělské víno jerez (anglicky sherry) má velké problémy. Jde hlavně o sílící konkurenci vín z nových pěstitelských oblastí v zámoří a o nezájem mladých lidí o ně, napsal španělský deník El Mundo.
Sherry - ilustrační foto.

Sherry - ilustrační foto.

Pro mnohé, a to i ve Španělsku, je sherry velká neznámá. Dokonce i v Andalusii, kde se toto víno pěstuje a vyrábí, se jeho konzumace velkou měrou omezuje jen na místní slavnosti. Při nich je často mícháno způsobem, který je synonymem vulgárnosti a mrhání, ale který majitelé sklepů trpí, protože jim pomáhá s odbytem.

Ve sklepích se nahromadilo 260 tisíc sudů, každý o sto litrech, pro něž nebyl odbyt. To vedlo k vytrhávání vinic, které poskytovaly surovinu. Rozloha vinic ve vymezené oblasti, odkud jedině může víno pocházet, se z 23.000 hektarů v 80. letech snížila na 8800 a podle plánů se sníží na 8000 hektarů. Někteří ale podle listu mluví o snížení až na 4000 hektarů, pokud odbytová krize nepomine.

Změny nastaly také ve vlastnictví. Rodiny Domecq a Osborne už výrobu sherry a trh s ním neovládají jako v minulosti. Domecqovi prodali své sklepy mnohonárodní společnosti Pernod Ricard. Ta se jich pak marně snažila zbavit, protože byly ztrátové. Osborneovi se rozhodli své aktivity diverzifikovat a kromě se sherry teď obchodují i s iberskou šunkou, minerální vodou a červeným vínem, aby se udrželi na trhu, napsal El Mundo.

Další klasická firma González Byass, jejímž nejznámějším produktem je sherry Tío Pepe, se podle něho drží, "jak to jde".

Nový postavami na scéně jsou podnikatelé Luis Caballero a José María Ruiz Mateos. "Vino de Jerez" je chráněná značka. Má na ni nárok jen víno z vymezené oblasti u jihošpanělského města Jerez de la Frontera, nazývané Marco de Jerez.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!