Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slibovali české výrobky. Prodávají třešně z Kanady či květák z Ekvádoru

Jídlo

  7:08
PRAHA - Květák z Ekvádoru, jablka a brambory z Německa a červená řepa z Nizozemí. Zelenina a ovoce, kterou prodávají v nově otevřeném řetězci Delmart, pochází převážně ze zahraničí. Dopředu ale majitel řetězce hlásal, že tuzemské zboží bude převažovat.

Nová pordejna na pražském Andělu prodává třešně z Kanady foto: MAFRA - František Vlček

„Tuzemští dodavatelé představují přibližně 80 procent celkového počtu dodávek,“ sliboval při otevření majitel společnosti Delmart Dušan Mrozek. Když ale Delmart na pražském Andělu navštívíte, rozhodně takový pocit nemáte.

Hned u vchodu narazíte na oddělení ze zeleninou a ovocem. Podíváte-li se pozorně, zjistíte, že z Česka pochází jen česnek, zelí, celer a kapusta, jinak si můžete koupit například brambory, pórek  či okurku z Německa, květák z Ekvádoru nebo mrkve z Francie. Především u těchto druhů je zarážející, že nepochází z tuzemska.

I šalotka je z dovozu


Z české produkce jsou tedy jen čtyři druhy zeleniny. „V úterý přivezli švestky a také jablka z Česka, myslím, že ovoce i zeleniny bude přibývat,“ řekl serveru Lidovky.cz jeden z prodejců. Oficiální stanovisko se redakci bohužel nepodařilo získat, protože majitel řetězce nebyl k zastižení.

Delmart nabízí pětinu sortimentu pod vlastní značkou. Mléčné výrobky, maso a pečivo jsou produkty českých firem. Do dvou let plánuje otevřít v Česku až dvě desítky obchodů a chce konkurovat již zavedeným řetězcům s potravinami.

Jak je to v jiných obchodech?

Podíl tuzemských potravin se v českých obchodních řetězcích nyní pohybuje od 40 do 75 procent. Regionální potraviny nabízejí v Česku také sítě farmářských obchodů Sklizeno či Náš Grunt a desítky farmářských trhů.

Zdroj: ČTK

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!