Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Šneky zvládne připravit doma každý, říká francouzský šéfkuchař

Jídlo

  6:21
„Pozoruji, že Češi se o francouzskou kuchyň zajímají čím dál tím více. A to i o Vánocích. Francouzská a česká štědrovečerní večeře se ale velice liší,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz francouzský šéfkuchař Jean-Paul Manza, který si v Praze otevřel restauraci La Boucherie and Bistrot M.

Šneci se vrací na české talíře. foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Máte svůj vlastní oblíbený sváteční pokrm?
Samozřejmě. Jsem typický Francouz, takže pro mne vánoční večeře znamená: mořské plody, kachní foie gras, kapouna s nádivkou a bramborami a jak dezert čokoládovou roládu ve tvaru kmene.

Lidovky.cz: Mají Češi zájem o francouzské vánoční speciality?
Dle mých mnohaletých zkušeností s radostí odpovídám, že čeští zákazníci mají o francouzské speciality zájem, a v předvánočním období míří do našeho obchodu velice často.

Čechům začíná chutnat šnečí maso, olomoucká farma ho zpracovala stovky kilogramů

Lidovky.cz: Jak byste porovnal českou sváteční kuchyni oproti té francouzské? Máme i něco společného?
Francouzská a česká štědrovečerní kuchyně jsou velice rozdílné. Pro Francii jsou typické čerstvé mořské plody (úštřice, škeble), šneci. Na venkově je naopak velice oblíbený pečený krocan s kaštanovou nádivkou. Jedinou podobnost vidím v polévce, kterou také na Štědrý den připravujeme.

Lidovky.cz: Jak je na tom nabídka českého trhu surovin v porovnání například s Francií? Vyzná se i český zákazník, nebo není příliš náročný?
Francouzský trh má určitě širší sortiment potravin. Vládnou zde kvalitnější suroviny. Na druhou stranu musím říci, že i v České republice se situace za posledních několik let velice zlepšila a vzniká zde spousta zajímavých obchodů, které nabízejí vybrané, kvalitní potraviny. Co se týče samotných zákazníků, je to velice individuální. Někdy má zákazník konkrétní představu, co potřebuje, někdy naopak ocení radu. Od toho jsme tady my, abychom ho seznámili se surovinami, které prodáváme. To děláme moc rádi.

Lidovky.cz: Jakou svou specialitu byste vypíchnul z vaší vánoční nabídky?
Určitě bych doporučil domácí foie gras terrina s fíkovou marmeládou a toastem, ústřice fine de claire se šalotkou či citronem, roládu z kapouna s houbovou omáčkou se smrži, kachní magret s malinovou omáčkou a perličku s pečenými bramborami.

Lidovky.cz: Jak moc náročná je příprava šneků po burgunsku - zvládli bychom si je připravit v kuchyni doma?
Určitě. Šneky zvládne připravit každý doma sám. Jen je nutné mít po ruce ty správné suroviny: česnek, máslo, zelenou petržel a samozřejmě šneky, které lze koupit i předvařené v našem obchodě.

Jean-Paul Manza

Jean-Paul Manzac se narodil roku na jihovýchodě Francie, v Gaskoňsku. Svůj první koláč prý upekl už v osmi letech a naučil se také připravovat tenké palčinky crepes, a to s Nutellou. V 16 letech se dostal na střední kuchařskou školu LEP (Lycée d ́enseignement professionel), čímž začala jeho kulinářská výuka. V 18 letech získal diplom a začal pracovat v řadě francouzských restaurací. Odjel do Řecka, kde mu nabídli místo na výletní lodi. Do roku 1998 cestoval po světě vařil v Karlových Varech a poté se přestěhoval do Prahy, kde pracoval v mnoha restauracích než si otevřel svou vlastní na pražském Smíchově. Rozhovor vznikl ve spolupráci s Restu.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...