Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

SOMELIÉR: Jak degustovat aneb Příručka pro začátečníka díl první

Tomáš Brůha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Brůha | foto: Archiv Tomáše Brůhy

Mnoho lidí se bojí různých řízených degustací, myslí, že jsou to jen snobské akce a raději tak sedí doma, i kdyby je třeba nějaká ta ochutnávka zajímala. Rozhodl jsem se tedy vytvořit takový malý manuál, jak si užít víno doma. Jak víno připravit na degustaci, z jakých sklenek co všechno ve víně hledat.

Pokud se o víno zajímáte a vyzkoušíte si pár takových ochutnávek doma, určitě už nebudete mít obavu z žádné řízené, jelikož budete vědět, co vás čeká a nemine.

Prvně doporučuji si vzít třeba tři láhve stejné odrůdy ale z jiných oblastí a různých ročníků, jen tak onu odrůdu poznáte a třeba zjistíte, které vinařství či země vám sedí nejlépe. Dostane tak krásnou představu o tom, jak rozdílně či podobně může odrůda chutnat a třeba i tam lépe poznáte své chutě.

Teplota vína

Úplně nejdůležitější je příprava vína, jelikož každé víno potřebuje své. Ať už se jedná o jakékoliv víno, vždy je dobré lahev nachladit tak o dva stupně nižší teplotu, než se má podávat. Jakmile totiž lahev vyndáte z lednice, otevřete ji, necháte nadechnout a vlijete do sklenky, víno zteplá cca o ony dva stupně. Obecně platí, že čím kvalitnější víno, tím může být teplota o pár stupňů vyšší a u lehčích a mladších vín to zase může být teplota o několik stupňů nižší než je tradiční rozdělení. Klasicky se sekty, prosecca a šampaňské chladí na 5 – 7 stupňů, bílá vína mají mít okolo 9 – 11 stupňů a červená vína doporučuji pít při teplotě kolem 14 – 16 stupňů.

Výběr skla

V dnešní době již můžete najít sklenky přímo vyráběné pro jednotlivá vína. Každá odrůda má svou číši, to ovšem pro začátečnickou degustaci není jistě třeba. Všechny sklenky na víno by měly být na stopce, tedy vysoké noze a dále si stačí pamatovat základní pravidla: bílá vína se mají podávat v uzavřenějších sklenkách tulipánového tvaru. Ono uzavření je důležité hlavně kvůli aroma vína. Červená vína žádají větší prostor. Ideální jsou tedy sklenky balónovité nebo méně uzavřené tulipánové sklenky. Šumivá vína se vždy hodí do vysoké úzké sklenky.

Servírování

Po otevření lahve by se mělo nechat víno chvíli nadechnout a následně je dobré do sklenky nalít cca 5 – 6 cl, tedy takové degustační množství, se kterým je možné si ve sklence trochu pohrát. Víno ve sklence by se mělo opět nechat chvíli dýchat, zkuste s ním lehce několikrát zatočit, tak se totiž krásně rozvine vůně i chuť.

Jídlo pod palbou

Nová rubrika serveru Lidovky.cz. O své názory, zážitky a dojmy z gastronomie se se čtenáři podělí šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk, šéfkuchař restaurace Grand Cru Jan Punčochář, nejlepší český someliér Tomáš Brůha, šéfkuchař a spolumajitel nově otevřeného komplexu restaurací Mánes, člen Pražského kulinárního institutu a ambasador značky Tork pro lepší hygienu v restauracích Jaroslav Zahálka a nově také pivní someliér Robert Demeter, který je pivním specialistou pivotéky Pípa - Beer Story.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...