Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

SOMELIÉR: Jaké víno otevřít ke štědrovečerní večeři?

Jídlo

  6:25
Vánoce jsou tady, Vánoce jsou tady...tato či jiná reklamní melodie už pomalu začíná každého spíš maličko rozčilovat, ale fakt je ten, že svátky vánoční nám ťukají na dveře je čas se poohlédnout i po nějakém dobrém moku, který nám tu vánoční pohodu ještě zpříjemní.

Vánoční klasika - kapr (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Na trhu je vín jako hub po dešti, a tak se alespoň pokusím přiblížit, co by v těchto svátečních dnech mohlo pěkně fungovat.

Většina z nás má Vánoce spojené hlavně s hodování, přejídáním a cukroví, které si jindy v roce raději zakazujeme. Přestože tradiční štědrovečerní menu bývá stále stejné, i v našich končinách se začínají servírovat pochoutky, které ještě před pár lety nebyly rozhodně obvyklé a hospodyňky zkouší nové recepty či suroviny. Dnes je již celkem časté, že některé rodiny vyráží na Štědrý den do dobré restaurace na šneky, ale to je spíš hra budoucnosti.

Každopádně šneci jsou skvělá pochoutka a kdyby si ji někdo chtěl připravit, doporučuji ji v tradiční úpravě s bylinkovým máslem. A k nim se rozhodně skvěle snoubí dobře vyzrálé Chardonnay, nicméně pokud se někdo chce, alespoň pocitově, více zahřát, může sáhnout i po mladším ovocnějším Pinot Noir.

Pokud se podíváme „pod pokličku“ většině českých rodin, najdeme určitě na štědrovečerní večeři rybí polévku, smaženého kapra s bramborovým salátem a vánoční cukroví. Pokud bych měl doporučit ideální párování, samozřejmě, vždy je založené hlavně na individuálních chuťových preferencích, nicméně k rybí polévce se skvěle hodí vyzrálejší vína odrůd Veltlínské zelené nebo Müller Thurgau. Jestli ovšem preferujete krémovou variantu polévky, tedy se smetanou, doporučuji burgundské odrůdy jako je Rulandské bílé či šedé.

Burgundští šneci

Smažený kapr s bramborovým salátem si pěkně rozumí s komplexnějšími víny s pěknou kyselinkou (která zároveň pomáhá tělu „zpracovávat“ tuky), tedy vína odrůd Ryzlink rýnský nebo Rulandské bílé. K tradičnímu vánočnímu cukroví si pak můžete dát sladší vína, ať už ledová či slámová, svátečnější variantou může být i Tokajské, bílé sladké Sherry nebo Portské víno.

Tomáš Brůha

Jeden z nejlepších českých someliérů, trojnásobný vítěz mistrovství České Republiky Trophée Bohemia Sekt a reprezentant Česka na mistrovství světa a na mezinárodních soutěžích pracoval celých 11 let jako hlavní someliér pro společnost Bohemia Sekt. V současné době pracuje jako head sommelier pro společnost Premier Wines & Spirits.

Dovolte mi ale ještě poukázat na méně tradiční, ovšem velice sváteční kombinace. Pro mnoho lidí je stále šumivé víno spíše nápojem na oslavu, novoroční přípitek, a podobně, ale svět šumivých vín nabízí tolik možností, že najdeme kombinaci takřka k jakémukoliv jídlu. A kdy jindy si vyzkoušet takovou slavnostní kombinaci, než o Vánocích. K rybí polévce vyzkoušejte třeba španělskou Cavu, ke kaprovi si dejte plnější Crémant nebo Champagne, obojí bude nabízet lepší chuťovou harmonii v kategorii brut. No a k cukroví či dezertu vyzkoušejte kombinaci s polosuchými či sladkými sekty, tedy kategorie demi sec nebo doux. Pevně věřím, že si tyto kombinace zamilujete a povýšíte už takto sváteční zážitek do nebeských výšin.

Mě nezbývá, než vám popřát, abyste měli toho předvánočního stresu co nejméně a pokud přeci jen, nezapomeňte si dát večer sklenku dobrého vína nebo champagne a svět bude hned veselejší.

Jídlo pod palbou

Jeden z nejlepších českých someliérů, trojnásobný vítěz mistrovství České Republiky Trophée Bohemia Sekt a reprezentant Česka na mistrovství světa a na mezinárodních soutěžích pracoval celých 11 let jako hlavní someliér pro společnost Bohemia Sekt. V současné době pracuje jako head sommelier pro společnost Premier Wines & Spirits.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat