Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

SOMELIÉR: Silvestrovská chuť levného luxusu, zapomeňte na prosecco

Jakub Přibyl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Přibyl | foto: Archiv Jakuba Přibyla

Konec roku, vánoční svátky, to vše si žádá řádnou oslavu. Proto více než kdy jindy mnozí z nás sahají po nějakém tom šumivém víně, aby slavnostní chvíli zpečetili bublinkou. Bohužel se čím dál více setkávám s tím, že se z výjimečných chvil vytrácí punc exkluzivity a lidé se spokojují náhražkami. A to i za cenu, která často ani z dáli neodpovídá kvalitě a chuti.

Aby tomu čtenář dobře rozuměl - ony chvíle, kterým kdysi kralovalo šampaňské, jsou nyní chvílemi, kdy se do sklenek na krásný vinný mok s jemným perlením lije zcela nesmyslná šumivá vína typu prosecco.

Ano, vážení, o tom tu dnes chci mluvit. O naším národem milovaném italském nesmyslu zvaném prosecco. Jelikož to, co se tomuto nápoji v posledních letech podařilo v našich zemích, je opravdu neskonalý unikát. Neříkám, že prosecco nemůže být celkem slušné víno, to jistě může, ale rozhodně nejde o šumivé víno, které by zasloužilo takovou pozornost. A to se zatím nezmiňuji o ceně, která je našich končinách tak přemrštěná, že bych to v některých případech označil snad i za nehoráznost. Prosecco, šumivé víno, které se hojně využívá do koktejlů jelikož jde o levné víno, které přidá trochu chuti a bublinek jinak fádnímu drinku. Prosecco, které si každý popíjí na osvěžení v průběhu celého léta. Tak toto prosecco se dnes staví na rovinu ke krásným lokálním šumivým vínům, španělské cavě nebo dokonce k pravému šampaňskému.

Vždyť přece není možné pozvednout ve slavnostní chvíli sklenku, kterou si člověk může dát několikrát za týden, podivné kvality a vlastně bez jakékoliv výrazné chuti či zajímavého perlení. Výroba takového vína v sobě nenese ani špetku noblesy. Prosecco zkrátka není ani dobré, ani zábavné a už vůbec ne exkluzivní víno. Zkusme se třeba podívat na takovou cavu. Tedy šumivé víno, které je typické pro oblast Katalánska a Španělska. Jde o lokální víno, které si získává na oblibě. Vinařství Codorníu, které začalo cavu prvně vyrábět, si drží standard dodnes. Stejně jako u pravého šampaňského se cava vyrábí tradiční, klasickou metodou.

Jakub Přibyl

Momentálně nejlepší český someliér působil jako vrchní someliér v předních českých restauracích, mezi něž patřil i pražský hotel Four Seasons nebo gourmet restaurant Kalina. V letech 2012, 2013 a 2014 zvítězil v soutěži o mistra someliéra České republiky. Jeho jméno se také pravidelně objevuje na vrchních příčkách jak v tuzemských, tak i zahraničních soutěžích. V těchto dnech působí jako head someliér společnosti Premier Wines & Spirits, která mimo jiné provozuje vyhlášenou restauraci Grand Cru Restaurant & Bar.

Dochází u něj k druhotnému kvašení přímo v lahvi. Poznáte to na jemnější chuti a krásném jiskrném perlení. A to už je víno hodné slavnostní událost. A rozhodně za takovou cavu nezaplatíte více než za rádoby kvalitnější prosecco. Ale nemusíme chodit do Španělska. I na našem trhu se dají najít pěkná, poctivá šumivá vína, za kterými najdete příběh a tradiční výrobu.

Pokud ale nechcete přistoupit na žádné kompromisy, doporučuji si odpustit jeden zbytečný dárek pod stromeček, připlatit si a jednou za rok dopřát svým chuťovým pohárkům slast z pravého šampaňského. Slavnostní přípitek bude o to krásnější, že už dále nemusíte nalévat další víno. Šampaňské se skvěle hodí ke kaprovi, výborně propojí chutě a s rybou se velmi dobře doplní. Dáte tak vaší štědrovečerní večeři ještě slavnostnější charakter.

Náhražky kvalitního šumivého vína či šampaňského mi přijde jakoby se na štědrovečerní tabuli místo kapra objevil smažený zamrazený pangasius. Možná, že na oko se to může tvářit honosně, ale ve skutečnosti je to spíš k pláči.

Jídlo pod palbou

Nová rubrika serveru Lidovky.cz. O své názory, zážitky a dojmy z gastronomie se se čtenáři podělí šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk, šéfkuchař restaurace Grand Cru Jan Punčochář, nejlepší český sommeliér Jakub Přibyl a a nově také šéfkuchař a spolumajitel nově otevřeného komplexu restaurací Mánes, člen Pražského kulinárního institutu a ambasador značky Tork pro lepší hygienu v restauracích Jaroslav Zahálka.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!