Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN

Diskuse k článku

Staročeský gyros a trdelník? Směju se nad lidskou blbostí, říká Vaněk

Staročeský gyros i trdelník. Takové nápisy můžete spatřit na mnoha stáncích. Názvy jsou to zavádějící. Nic takového jako staročeský gyros či trdelník totiž neexistuje. Gyros je tradiční pokrm, to ano, ale řecký. Receptura trdelníku pochází z Maďarska.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zapletal 3.7.2014 7:07

ha

Koncovka sko se užívá pro označení přilehlé oblasti ..ústecko svitavsko ap. V souvislosti se státem je nevhodné!!!!

Z. Kulhánková 3.7.2014 7:42

Re: ha

Polsko, Španělsko, Dánsko...

S. Jindřich 25.6.2014 17:03

náhodou fandím paní Marušce

a její kuchyni, to že si dá libovolný název jídla a k nemu připojí popis co to vlastně je je naprosto v pořádku

K. Oldřich 25.6.2014 15:34

Je to dobré

Jen to přirovanání ke kremroli nesedí, neb ten slavý trdelník žádný krém neobsahuje.

M. Ilsner 25.6.2014 14:44

Domácí brambory :-))

i toto jsem viděl na jídelním lístku v jisté restauraci !!!

K. Oldřich 25.6.2014 15:41

Re: Domácí brambory :-))

Podle toho kde. Ve vesnické hospodě by to možné bylo. Tam by ale zas neměli potřebu to zdůrazňovat, neboť místní by to zajisté ad jedna věděli, za druhé by tam málokdo šel na oběd do hospody a cizáci tam  nepřijdou. Ale je to jen nepodstatná poznámka. Stejně pěkná je poslední dobou reklama na limonádu z ručně česaných jablek. :o)

D. Stirský 14.6.2014 7:07

Mluvilo se zde o výrazu Česko: dovolte

malou zkušenost. Kdysi, dávno již tomu, ještě před listopadem, jsem jezdíval za příbuznou do SRN. A ta žila s jedním pánem z Ostravy - byl to Ostravak jak poleno (kde deš, v ledničce je kýtka a ve váze kvítka, tož děcka, atd., atd.). a on se mne vždy ptal: Tož co je nového u nás v Česku? V té době mně to přišlo divné, ale postupně jsem se to naučil používat. Gramaticky je to zcela správně, ještě nikdy jsem neslyšel, že by se někdo ptal: co je nového v zemích koruny české?

R. Kirsch 14.6.2014 12:05

Re: Mluvilo se zde o výrazu Česko: dovolte

Je to prece jasne! Cely život v tehle pitome reklamni době uz není nic jiného, nez marketing!!!

K. Klos 17.6.2014 17:56

Re: Mluvilo se zde o výrazu Česko: dovolte

Výraz Česko je spíš paskvil a neschopnost lingvistů vymyslet jednoslovný název naší země. Je otázkou, zda -li je to nutnost...Tenhle název , tedy Czechei je hodně starý a spíš pejorativní, aspon´v době svého vzniku , tedy za Habsburské monarchie. Jak se s tím stotožńují současníci je věc jiná.. zřejmě spíš nevadí ale není přesný ani hezký.

M. Řehák 17.6.2014 21:09

Re: Mluvilo se zde o výrazu Česko: dovolte

Pane Klosi, linguisté sice vymysleli správný název pro jednu ze tří zemí, ale nevymysleli název pro stát. Souhlasím, že jednoslovnost není podmínkou tam, kde by mohla být ohrožena práva občanů. Tschechei nevznikla za Habsburků, ale až za Německé říše. Současníkúm zřejmě název nevadí, tak jako předchůdcům nevadil komunismus nebo Sovětský svaz (za jehož trvání právě Česká republika vznikla?!)

M. Pechar 18.6.2014 12:08

Re: Mluvilo se zde o výrazu Česko: dovolte

„Současníkúm zřejmě název nevadí, tak jako předchůdcům nevadil komunismus nebo Sovětský svaz“ ??? WTF ??? Jak můžete srovnávat pojmenování státu s komunistickou diktaturou a ruskou okupací? Něco jste si šlehnul?

M. Řehák 19.6.2014 16:08

Re: Mluvilo se zde o výrazu Česko: dovolte

Nikotin ani narkotika nepraktikuji.

Měl jsem na mysli netečnost a lhostejnost lidí (současníků i předchůdců). Komunistická diktatura i ruská okupace je bohužel neodmyslitelně spojena se vznikem České (soc.) republiky bez ohledu na to, zda se Vám to vážený pane Pechare líbí, či ne.

M. Pechar 19.6.2014 16:20

Re: Mluvilo se zde o výrazu Česko: dovolte

1) „Komunistická diktatura i ruská okupace je bohužel neodmyslitelně spojena se vznikem České (soc.) republiky“ ??? Který státní útvar máte na mysli? ČSSR nebyla Českou republikou a polistopadové dělení federace opět nijak nesouvisí s diktaturou a okupací.

2) Netečnost k názvu a netečnost k okupaci je srovnání na úrovni toho, když vás šéf nespravedlivě pokárá a když vás zavřou do koncentráku – oboje je sice nepříjemné, ale jako srovnání je to natolik přehnané, že zcela nepoužitelné.

M. Řehák 19.6.2014 16:37

Re: Mluvilo se zde o výrazu Česko: dovolte

ČSSR nebyla (jen) Českou republikou. ČR je ale právním pokračovatelem ČSSR v celém rozsahu (totožné území, stejné hlavní město)ˇ, bez přetržky.

Je třeba vzít na vědomí, že Vámi odsuzovaná minulost (ani já z ní nejsu nadšen) byla přece jen naší minulostí - jinou jsme bohužel neměli a přežívali jsme v ní přes 40 let. Přesto je slovo "Česko" jaksi víc eckelhaft, než tato minulost.

M. Pechar 19.6.2014 16:52

Re: Mluvilo se zde o výrazu Česko: dovolte

„ČR je ale právním pokračovatelem ČSSR“ asi tak, jako je právním pokračováním první republiky nebo starého mocnářství. Pokud jde o přímé pokračování, pak byste měl mluvit o ČSFR. To jednak. Pokud vám osobně připadá výraz Česko více eklhaft než období komunistické diktatury a okupace cizí mocností, pak se nedivte, když mi připadáte zfetovaný. I když se mi výraz Česko nikdy nelíbil a nikdy jsem se s ním neztotožnil, bylo by mi milejší žít ve státě s názvem SRAČ (Slovenská republika a Čechy), než abych musel znovu žít vdobě před listopadem ’89.

M. Řehák 19.6.2014 17:19

Re: Mluvilo se zde o výrazu Česko: dovolte

Pane Pechare, rodiče a dobu si člověk nevybírá. Jde o to, aby neztratil noblesu a nezpronevěřil se svému svědomí. A slovo Česko rozhodně noblesní není.

Váš návrh SRAČ by mohl být zajímavý, kdyby do takové slovenské republiky patřila Morava s jižním Slezskem(hranice by vedla českomoravským pohraničím na Vysočině). Buďte si jist, že Slováci by těmto zbylým Čechám (jak doslovně uvádíte!!!) říkali bez jakéhokoliv okolku Česko.

M. Pechar 19.6.2014 18:04

Re: Mluvilo se zde o výrazu Česko: dovolte

1) Nikdy jsem netvrdil, že si člověk vybírá rodiče nebo dobu.

2) Slovo Česko si také člověk nevybírá – Ústav pro jazyk český tvrdí, že je to jednoslovný ekvivalent dvojslovného názvu ČR, a já se necítím být ohledně češtiny za autoritu, která má větší váhu než tato instituce. I když bych byl rád, aby se tenhle tvar nepoužíval; nikdy se mi nelíbil a nikdy jsem se s ním nesmířil. Sám ho nepoužívám. Respektuji ale, že je součástí jazyka a že má výše uvedený význam.

3) SRAČ není můj nápad – autora neznám, ale vzpomínám si na něj jako na parodickou kritiku snah Slováků o přejmenování federace, o „pomlčkovou válku“.

4) Je mi fuk, jakého výrazu používali Slováci, pokud to nebyl název hanlivý (např. Čehúni). Slováci nemluví česky, nýbrž slovensky, takže to, zda používali či nepoužívali výrazu Česko, nepovažuji za směrodatné pro nic, co se týká češtiny.

M. Řehák 17.6.2014 21:15

Re: Mluvilo se zde o výrazu Česko: dovolte

Pane Stirský, máte pravdu, že v Německu, ale i v Rakousku bylo za Československa obvyklé užívání názvu Tschechei (u některých exulantů Česko). Souviselo to prvaděpodobně s tím, že Němci si nelámali hlavu s názvem svých východních slovanských sousedů a odbývali to šmahem výrazem Tschechen bez dalšího rozlišení. Podobně i v češtině se západním sousedům Čechů říkalo Němci (méně už Bavoři, Sasové etc.). Ostatně i na Krymu se dnes říká "v Rusku".

F. Svoboda 18.6.2014 10:11

Re: Mluvilo se zde o výrazu Česko: dovolte

Když se mne někdo zeptá např. jaké bude u nás počasí, vždy specifikuji, že v Česku bude třeba slunečno a na Moravě oblačno. Česko jsou totiž země v české kotlině a proto Morava není žádné Česko ! ! !

M. Řehák 19.6.2014 16:12

Re: Mluvilo se zde o výrazu Česko: dovolte

Pane Svobodo, v české kotlině (v Česku) je jen jedna země - země Česká. Více zemí by tam mohlo být, kdybychom povodí Lužické Nisy (Poodří), tedy Liberecko, považovali za část Horní Lužice. Jinak máte samozřejmě pravdu: Morava ani jižní část Slezska do Česka nepatří (jsou součástí ČR, což je rozdíl).

M. Pechar 19.6.2014 16:32

Re: Mluvilo se zde o výrazu Česko: dovolte

I vy se mýlíte, Morava i Slezsko patří do Česka, stejně jako do něj patří Čechy. Česko je totiž jednoslovný ekvivalent názvu Česká republika.

Důkaz viz citace internetové příručky Ústavu pro jazyk český Akademie věd v mé odpovědi panu Svobodovi.

M. Řehák 19.6.2014 17:22

Re: Mluvilo se zde o výrazu Česko: dovolte

Citace z internetové příručky ÚJČ je tendenční, tak jako bývaly citace z příruček marxismu-leninismu :( Dúkaz není věrohodný.

M. Pechar 19.6.2014 18:06

Re: Mluvilo se zde o výrazu Česko: dovolte

Jistě, důkaz, který se vám nelíbí, označíte za tendenční a nevěrohodný, případně ho srovnáte s marxleninismem… takhle argumentovat bych uměl taky, ale to bych se musel hodně stydět.

M. Pechar 19.6.2014 16:29

Re: Mluvilo se zde o výrazu Česko: dovolte

Tak to ale říkáte blbě, protože považujete jména Čechy a Česko za synonyma. Nejsou to synonyma:

----

„Dnes můžeme konstatovat, že Česko se plně prosadilo jako jednoslovný geografický název republiky vedle politického dvojslovného názvu Česká republika, a to nejen v běžné komunikaci (například ve sportovních přenosech). Doporučeno je názvoslovnou normou ČSN EN ISO 3166-1, také SSČ uvádí oba názvy.“

Tolik praví Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR:

http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=%C4%8Desko&Hledej=Hledej#bref1

V. Vérosta 14.6.2014 6:22

Staročeský gyros je

podobně dobrý marketingový tah jako "domácí" zabijačka, nebo "bio" vejce. Prostě se líp prodává a tomu, kdo to koupí to líp chutná! Takže podle mne vše ok.

Z. Kulhánková 14.6.2014 6:02

Trdelník vynalezla paní Vladová Draculová Napichovačová,

když byl jednou nedostatek zajatých nepřátel a mužstvo mělo chuť na něco sladkého. Gyrosu pak naopak dal vznik přebytek různých druhů zajatců. Oba pokrmy tudíž mají původ v Transylvánii neboli Sedmihradsku. Jeden se pak podél karpatského oblouku rozšířil směrem na severozápad, druhý na jih.

Tak to pan Vaněk dozajista myslel.

J. Krásenský 14.6.2014 21:04

Re: Trdelník vynalezla paní Vladová Draculová Napichovačová,

Dobrý, pobavila jste mne. Přeji uzdravení.

Z. Kulhánková 15.6.2014 3:35

Re: Trdelník vynalezla paní Vladová Draculová Napichovačová,

Dekuju za prani, zatim dobry.

K. Jež 14.6.2014 0:34

Vaňku, Vaňku !

I kolie přejetá autem vidí, že se jedná o ironickou nadsázku ve smyslu, že si lidi mají koupit něčí placku něčím plněnou, než gyros, nebo hambáč. Nebo si Vaňku myslíš, že si myslíme, že tvůj termín šmakuláda je termín pro hnus ? Když nám ukazuješ hnusy ? Směju se Vaňku tobě. Zřejmě jsi se dnes zapoměl napít másla, nebo ho dal všechno do zelňačky tvůj superkuchař institucionální. ::)))

L. Velan 14.6.2014 17:37

Re: Vaňku, Vaňku !

Myslíte si pane Jež, že to co jste napsal má hlavu a patu?


Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...