Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Strašák i zdravá pochoutka. Dýně jako symbol Halloweenu

Halloween | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Halloween | foto: Shutterstock

Chcete letos slavit Halloween a nevíte, kde sehnat dostatek velkých dýní? Pražané a cizinci žijící v Praze se každoročně sjíždějí na dýňovou farmu v okolí hlavního města. Požadavek je vždy stejný: dostatek dýní, do kterých je možné vyřezat strašidelný výraz.

Halloween, svátek, který je úzce spjat s tradicemi starých Keltů, nemá v Česku dlouhou tradici, přesto je čím dál tím oblíbenější. Každý rok se tak prodá víc dýní, kostýmů či třeba strašidelných kontaktních čoček. Halloween je v Česku populární zejména mezi rodinami s dětmi.

Dýňové recepty

Více než jako svátek ale Češi Halloween pojímají především jako možnost zkrášlit si domov netradiční podzimní výzdobou. Lidé nacházejí inspiraci především v různých televizních pořadech, doma pak s dětmi vydlabávají dýně, kterými si vyzdobí okna a zahrady. Jde tedy i o netypickou zábavu pro celou rodinu.

Vysmátí či zamračení strašáci zdobí nejednu zahrádku, ovšem stále častěji se tato brukvovitá zelenina prosazuje i v kuchyni jako zdravá zelenina. Tykve totiž obsahují Navíc jsou dýně zdravé, obsahují provitamin A, vitaminy skupiny B, vápník, draslík, hořčík, železo, zinek a fosfor.

Dýňové farmy

Dýnová farma v Bykoši je oblíbená nejen pro svou dostupnost, ale také nabídku. Patnáct odrůd dýní tu pěstují před dvacet let, najdete tu jednak druhy okrasné, ale také ty jedné. Na farmu se každý rok sjíždí Pražané, kteří si touží vyřezat do zeleniny strašidelný výraz, ale také cizinci žijící v hlavním městě. Návštěvníci zde navíc mohou ochutnat dýňové speciality, jako je například koláč či polévka.

Dýně - ilustrační foto.
Halloweenské dekorace (ilustrační fotografie)

Na Vysočině dýním kralují manželé Pipkovi, kteří zde otevřeli Dýňový svět v Nové Vsi u Leštiny. Na statku jsou k mání dýně vhodné k vyřezávání a dlabání na Halloween, další se hodí na dekorace a jiné zase k vaření. Kromě oranžových jsou plody žluté, čistě bílé, zelené, ale také různě pruhované a vzorované. Překvapivé jsou i jejich tvary.

Dýně

  • Dýně neboli tykev patří mezi nejstarší kulturní plodiny, je daleko starší než kukuřice. Nejznámější je tykev velkoplodá a tykev obecná.
  • Tykev velkoplodá, lidově nazývaná dýně, má různé odrůdy, které se liší tvarem, chutí i barvou. Velkoplodá tykev má, v tuzemských zahradách, mohutné plody, které váží 30 až po rekordmanky s padesáti kilogramy.
  • Dýně jsou velice zdravé, obsahují provitamin A, vitaminy skupiny B, vápník, draslík, hořčík, železo, zinek a fosfor
  • Existuje velké množství odrůd. K nejznámějším jedlým odrůdám patří dýně muškátová, máslová, špagetová a Hokkaido

.

,

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...