31. října 2015 6:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Strašák i zdravá pochoutka. Dýně jako symbol Halloweenu

Halloween | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Halloween | foto: Shutterstock

Chcete letos slavit Halloween a nevíte, kde sehnat dostatek velkých dýní? Pražané a cizinci žijící v Praze se každoročně sjíždějí na dýňovou farmu v okolí hlavního města. Požadavek je vždy stejný: dostatek dýní, do kterých je možné vyřezat strašidelný výraz.

Halloween, svátek, který je úzce spjat s tradicemi starých Keltů, nemá v Česku dlouhou tradici, přesto je čím dál tím oblíbenější. Každý rok se tak prodá víc dýní, kostýmů či třeba strašidelných kontaktních čoček. Halloween je v Česku populární zejména mezi rodinami s dětmi.

Dýňové recepty

Více než jako svátek ale Češi Halloween pojímají především jako možnost zkrášlit si domov netradiční podzimní výzdobou. Lidé nacházejí inspiraci především v různých televizních pořadech, doma pak s dětmi vydlabávají dýně, kterými si vyzdobí okna a zahrady. Jde tedy i o netypickou zábavu pro celou rodinu.

Vysmátí či zamračení strašáci zdobí nejednu zahrádku, ovšem stále častěji se tato brukvovitá zelenina prosazuje i v kuchyni jako zdravá zelenina. Tykve totiž obsahují Navíc jsou dýně zdravé, obsahují provitamin A, vitaminy skupiny B, vápník, draslík, hořčík, železo, zinek a fosfor.

Dýňové farmy

Dýnová farma v Bykoši je oblíbená nejen pro svou dostupnost, ale také nabídku. Patnáct odrůd dýní tu pěstují před dvacet let, najdete tu jednak druhy okrasné, ale také ty jedné. Na farmu se každý rok sjíždí Pražané, kteří si touží vyřezat do zeleniny strašidelný výraz, ale také cizinci žijící v hlavním městě. Návštěvníci zde navíc mohou ochutnat dýňové speciality, jako je například koláč či polévka.

Dýně - ilustrační foto.
Halloweenské dekorace (ilustrační fotografie)

Na Vysočině dýním kralují manželé Pipkovi, kteří zde otevřeli Dýňový svět v Nové Vsi u Leštiny. Na statku jsou k mání dýně vhodné k vyřezávání a dlabání na Halloween, další se hodí na dekorace a jiné zase k vaření. Kromě oranžových jsou plody žluté, čistě bílé, zelené, ale také různě pruhované a vzorované. Překvapivé jsou i jejich tvary.

Dýně

  • Dýně neboli tykev patří mezi nejstarší kulturní plodiny, je daleko starší než kukuřice. Nejznámější je tykev velkoplodá a tykev obecná.
  • Tykev velkoplodá, lidově nazývaná dýně, má různé odrůdy, které se liší tvarem, chutí i barvou. Velkoplodá tykev má, v tuzemských zahradách, mohutné plody, které váží 30 až po rekordmanky s padesáti kilogramy.
  • Dýně jsou velice zdravé, obsahují provitamin A, vitaminy skupiny B, vápník, draslík, hořčík, železo, zinek a fosfor
  • Existuje velké množství odrůd. K nejznámějším jedlým odrůdám patří dýně muškátová, máslová, špagetová a Hokkaido

.

apeAlena Pecháčková, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.