Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stůl pro jednoho? Už ne stigma. Z osamělého stolování je trend

Jídlo

  7:00
LONDÝN - Před ne tak dávnou dobou bylo osamělé stolování synonymem hltání mastného pokrmu "s sebou" na sedadle svého vozu, anebo jídla doneseného pokojovou službou do sterilní anonymity hotelového pokoje. To lidé považovali za lepší variantu, než usadit se sami v restauraci a vzít tak na sebe stigma "chudáka bez přátel".

Osamělý strávník foto: Shutterstock

Část nepříjemného pocitu při objednání stolu v restauraci pro jednoho nepochybně pochází z dob dětství a dospívání, kdy posadit se sami ve školní jídelně se rovnalo společenské sebevraždě. Píše i tom zpravodajský server BBC News.

ČTĚTE TAKÉ:


Ale v současnosti čím dál víc lidé žije osaměle - včetně například každého sedmého dospělého člověka v USA. A tak stigma obklopující osamělé stolování začíná mizet, řekl Aaron Allen, floridský poradce restaurací po celém světě.

Největší kompliment? Osamělý strávník

Jak stoupá počet lidí, kteří chtějí stolovat sami, snaží se tomu přizpůsobit čím dál víc restaurací na světě - například tím, že rozšíří počet barových židliček, anebo nabádají obsluhu, aby věnovala větší pozornost těm, kdo sedí sami.

Majitel restaurací v Ottawě Stephen Beckta soudí, že restaurace by měly považovat osamělého strávníka "za největší kompliment, jakého se jim může dostat". Jeho tři podniky - Beckta, Play a Gezellig - jsou magnetem pro osamělé jedlíky v kanadském hlavním městě. "Osamělí strávníci k nám přijdou pojíst kvůli čistému potěšení z jídla - ne proto, že se musí zúčastnit nějaké oslavy nebo přišli na rande. Tak proč bychom je neměli vítat s otevřenou náručí?" dodává Beckta.

Jeho zaměstnanci si podle jeho slov rádi popovídají s osamělým návštěvníkem, ale stejně tak rádi vyhoví, pokud je požádá, aby ho nechali na pokoji. "Pokud přijdete sami, nebojte se požádat o věci, které vám udělají radost," radí návštěvníkům.

"Chcete stůl trochu stranou? Místo u baru? Rozhovor nebo raději ticho? Dobrá restaurace chce, abyste byli spokojení." Jeho pochopení pro osamělé strávníky jde tak daleko, že jeho tři restaurace nabízejí jídlo zdarma pro každého člověka, který si zamluví stůl pro dva - jen aby zjistil, že se jeho partner či partnerka nedostavili. Ale nesnaží se to někteří lidé zneužívat tím, že by předstírali, že jejich společník nedorazil, jen aby se zadarmo najedli?

Majetní single

"Zatím jsme se s ničím takovým nesetkali. Ale je pravda, že tuto svou zásadu nijak zvlášť nešíříme," uvedl Beckta. "Věříme svým zákazníkům." Podle Aarona Allena za stoupajícím počtem lidí, kteří stolují sami, je celá řada důvodů.

"Počty rozvodů jsou vyšší a lidé déle čekají, než uzavřou sňatek. V důsledku toho je na trhu mnohem víc lidí žijících 'single', kteří jsou zároveň majetnější a mohou víc utrácet za jídlo a další věci," dodal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

V Londýně téměř třetinu domů obývá jen jeden člověk, zatímco v New Yorku a Paříži je to více než polovina. A ve městech, jako je Stockholm, žije samo 60 procent obyvatel. Většina těchto lidí pochopitelně chodí na jídlo s přáteli a příbuznými, ale mnozí si čím dál tím častěji zamlouvají stůl jen pro jednoho. Řada podniků proto rozšiřuje nejen počet míst u baru, ale i počet stolků s jen jednou židlí.

Nejdál v tomto ohledu zašla restaurace Eenmaal v Amsterdamu, která má jenom stoly pro jednoho. Vytvořila ji holandská návrhářka Marina van Goorová a restaurace má od loňského léta, kdy zahájila provoz, každý večer všechny stoly rezervované. Během letošního roku zahájí provoz její odbočky v Antverpách, Londýně, Berlíně a New Yorku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!