24. července 2014 6:59 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Superpotravina sportovců. Zkuste gely a koktejly ze chia semínek

Chia semínka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chia semínka | foto: Shutterstock

Jsou plná vlákniny, bílkovin a antioxidantů. S chutí si je dávají v parném počasí i profesionální běžci - kvůli jejich hydrofilním schopnostem. Chia semínka totiž mají schopnost udržovat hladinu krevního cukru a také dokážou zabránit dehydrataci.

Chia semínka jsou plody rostliny Salvia hispanica, kterou znali a pěstovali už Mayové a Aztékové. Konzumovali je prý ve stejné míře jako kukuřici. Dodnes se semínka objevují na jídelníčcích v Mexiku nebo jihoamerickém jihozápadě. Není se čemu divit - chia semínka se dají díky obsahu bílkovin, vlákniny, omega-3 mastných kyselin a antioxidantů považovat za jednu ze superpotravin. Navíc jsou zásobárnou vápníku, draslíku a obsahují proteiny, které pomáhají k regeneraci tkání. Doporučují se mimo jiné také při cukrovce či při dietách.

Chia semínka

Chia jsou malá semínka, která mohou mít černou i bílou barvu. Mají oříškovou příchuť a díky hydrofilním vlastnostem (semínka dokážou nasáknout až desetinásobek svého objemu) se z nich vyrábí také gely, výživné koktejly či energetické nápoje. Ty si oblíbili především sportovci, kterým pomáhají prodloužit stav hydratace organismu  během výkonu.

Jak připravit energy drink?

Chia semínka jsou navíc lehce stravitelná a dají se konzumovat před i v průběhu zvýšené fyzické aktivity či sportovního výkonu. Příprava gelu ze semínek není nijak náročná. Stačí jen 30 lžic vody a 23 lžíce semínek. Během několika málo minut máte přírodní gel hotový.

Ani příprava energy drinku nezabere mnoho času. Stačí k tomu přidat dvě lžičky chia do 250 ml vody či ovocné nebo jinak ochucené šťávy a po dvaceti minutách důkladně promíchat. Tím ale jejich využití v kuchyni nekončí. Semínka totiž můžete libovolně přidávat do jogurtů, müsli, pomazánek, cereálních kaší, ale třeba i do polévek.

Energetický nápoj Chia Fresca

  • 250 ml vody
  • 2 lžičky chia semínek
  • Citron
  • Med nebo třtinový cukr
Energetický nápoj Chia Fresca

Vodu smícháme se šťávou z půlky citronu, sladidlem dle chuti a dvěma lžícemi chia semínek a necháme na 10 až 15 minut odstát. Semínka mírně nabobtnají a vytvoří jemný gel. Můžeme doplnit lístky čerstvé máty. Nápoj příjemně osvěží a dodá energii pro náročný den.

Recept pochází z Chia blogu.

apeAlena Pecháčková