23. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Sushi, to je rýže. Naučte se ji připravit jako profík

Rýže, to je sushi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rýže, to je sushi. | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Zapamatujte si jedno – sushi, to je především rýže. Pro našince to může být trochu matoucí. Běžná příloha, kterou na talíři už ani moc nezkoumáme se při přípravě tradičního japonského pokrmu dostává do středu pozornosti. Naznačuje to i samotné slovo sushi, které v doslovném překladu znamená kyselá rýže.

"Na přípravu sushi se vyplatí kupovat kvalitní japonskou kulatozrnnou rýži, která je k tomuto účelu určená. S jinou půjde sushi nejen špatně připravit, ale především nebude mít jídlo správnou chuť," říká Štěpán Návrat, majitel pražského podniku Café Buddha Balbínova, který vede pravidelné sushi kurzy.

Kde v Česku seženete čerstvé ryby do sushi?

Japonská rýže na sushi po uvaření lepí, takže je pro tvarování rolek ideální. "Rozlišujeme asi 180 druhů rýže, ale v Česku běžně seženeme tak pět základních druhů," usmívá se se zjevnou skepsí v hlase mladý sushi lektor.

Nepleťte si země. Japonské suroviny vyhrávají

Pro správné ingredience podle něj nemá cenu chodit do pražské tržnice Sapa. Lidé prý často mylně vybírají vietnamské zboží, ale pro přípravu autentického sushi má cenu navštívit některý ze specializovaných obchodů s japonskými surovinami.

Rýži smíchejte s octem, cukrem a solí.

Při přípravě rýže doporučuje investovat i do rýžovaru. "V obyčejném hrnci je správná příprava rýže na sushi docela složitá, rýžovar se o většinu věcí postará sám," radí Návrat. Rýži je nutné pečlivě proprat pod tekoucí vodou, k vaření je připravená až poté, co z ní vytéká průzračná voda bez zakalení.

Pokud ji vaříme v hrnci, měli bychom ji s vodou smíchat v poměru 1,2 dílů vody k jednomu dílu rýže. Nejdříve ji necháme asi čtyři minuty ve studené vodě, poté vaříme přibližně 13 minut, po celou dobu z ní nesmíme sundávat pokličku. Po uvaření ji necháme dalších 20 minut v zavřeném hrnci odstát.

Češi chybují, ochucují brzy

Rýži z hrnce vyklopíme a seškrábneme vrstvu ze dna. Ta je totiž většinou lehce připálená či více uvařená. Rýži lehce promícháváme a ochlazujeme. "Doporučuji si při chlazení pomoci vějířem nebo stolním větrákem," radí Návrat. Ryži bychom neměli míchat krouživým pohybem, ale spíše ji špachtlí "rozřezávat".

Sushi lektor Štěpán Návrat říká, že nejsnadněji se rýže připravuje ve...

"Největší chyba, které se Češi při vaření dopouští? Ochucujeme ještě před vařením," upozorňuje Návrat. Podle něj je nutné rýži dochucovat až po tepelné úpravě. Stačí tři ingredience: ocet, cukr sůl. Ocet by měl být ale japonský rýžový.

Pro a proti rýžovaru. Vyplatí se nákup?

Na jeden kilogram uvařené rýže stačí jeden decilitr nálevu, který z dochucovadel připravíme. Můžeme si ho vytvořit do zásoby, v lednici vydrží několik měsíců. Vznikne smícháním mírně ohřátého 0,5 litrů rýžového octa s 200 gramy cukru a asi 50 gramy soli.

Vychladlá a ochucená rýže je teď správně připravená pro výrobu sushi rolek. Jak na ně vám přiblížíme v dalším dílu seriálu na serveru Lidovky.cz.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.