Pátek 11. října 2024, svátek má Andrej
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sváteční menu si zaslouží kvalitní víno. Prim hrají o Vánocích ‚bublinky‘

Jídlo

  5:03
Vánoce jsou pro mnoho z nás obdobím, kdy se nebojíme dopřát si kvalitní jídlo a pití. Prim patří na svátky jednoznačně „bublinkám“, které se kupují zejména pro slavnostní přípitky. Nejprodávanější jsou sekty. „Stále pokračuje i obrovský boom prosecca,“ říká Václav Koukolíček z obchodního řetězce Tesco. Výběr je ale mnohem bohatší.

Ideální pití na léto? Šumivé víno foto: Shutterstock

„Ke slavnostnímu přípitku je určitě vhodná také španělská cava, která u nás zatím není tak známá, stejně jako francouzský crémant, na jehož hladině se z bublinek tvoří jemná vrstva připomínající smetanu,“ popisuje sommelier Vlastimil Vávra.

Jedno z nejlepších kanadských ledových vín pochází z ‚moravského‘ vinohradu v Quebecu

Ve vánočním období je dle obchodníků znát také zvýšený zájem o dražší vína. V kategorii bílých vedou jednoznačně tuzemská přívlastková vína. „Zákazníci mají v oblibě aromatické odrůdy, jako je Pálava, Tramín, Muškát moravský nebo Rulandské šedé,“ uvedla Lutfia Volfová, mluvčí Globusu.

Shodně obchodníci potvrzují vysoký zájem o vína z malých rodinných tuzemských vinařství, jejichž nabídku stále rozšiřují. „Mezi nejoblíbenější patří vína z vinařství Valihrach, Maděri či Žídek,“ doplňuje Tomáš Kubík z Penny Marketu. Ze zahraniční produkce jsou víc preferovaná červená vína. V posledních letech dle Koukolíčka poptávka směřuje spíše k vínům evropských vinařů, typicky z Itálie, Francie nebo Španělska.

Důležité je správně párovat

Párování vína s pokrmem je do jisté míry individuální záležitost, protože každý z nás preferuje jiné chutě. Přesto existují určitá obecná pravidla, jichž bychom se měli při sestavování menu držet. „Základním kritériem je charakteristika pokrmů: lehká jídla párujeme s lehkými a suchými víny, naopak hutné a tučné chody doplňujeme víny intenzivnějšími a tělnatými,“ radí Vávra. „K tradičnímu českému svátečnímu menu se skvěle hodí vína od drobných moravských vinařů,“ dodává.

A co když během večera plánujeme otevřít více různých lahví? Obecně bychom dle sommeliera měli začít od nejlehčích vín a postupně se dostat k vínům s plnější chutí. „V první řadě volíme lehčí bílá vína tuzemské produkce, následovaná zahraničními bílými víny, která jsou většinou plnější a těžší,“ vysvětluje Vávra. Dodává, že můžeme zařadit také oblíbená růžová vína. Přes ta se nakonec dostaneme k vínům červeným.

Autor: