3. listopadu 2013 15:31 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Svatomartinského vína bude letos méně. I když se zvýšila úroda

Vína - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vína - ilustrační foto | foto: Shutterstock

ČEJKOVICE Obliba Svatomartinských vín v posledních letech roste. Značku má zaregistrovaný Vinařský fond, podle nějž bude letos Svatomartinských vín na trhu kolem dvou milionů. Jejich počet zřejmě poprvé klesne. Loni jich vinaři uvedli na trh téměř 2,2 milionu.

"Množství vyprodukovaného Svatomartinského vína se odvíjí od výnosnosti sklizně vinné révy. V roce 2011 a v roce 2013 byly objemově ve vinohradě lepší roky, což se odrazilo i na výši produkce. Naproti tomu loni byly vinohrady pomrzlé," řekl obchodní a marketingový ředitel vinařského družstva Templářské sklepy Čejkovice Lukáš Lukáš.

ČTĚTE TAKÉ:

Jedna z největších tuzemských vinařských firem - Templářské sklepy Čejkovice, letos produkci naopak navýší a vyrobí zhruba 175 tisíc lahví Svatomartinského vína. Je to téměř dvojnásobek oproti loňsku. Důvodem je vyšší úroda. Vyplývá to z údajů, které firma poskytla ČTK. Mírný nárůst produkce mladých vín letos plánuje také Vinium z Velkých Pavlovic na Břeclavsku.

Loni firma vyrobila 100 tisíc láhví, letos chce mladé víno vyrábět ze čtyř odrůd - Müller Thurgau, Modrý Portugal, Svatovavřinecké Rosé a Muškát moravský.

Produkci letos mírně navýší i Vinium z Velkých Pavlovic na Břeclavsku, letos vyrobí přes 270 tisíc lahví Svatomartinských vín. Rozšiřuje sortiment i počet lahví.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!