Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Svatomartinského vína bude více, ochutnáte ho už za měsíc

Vinař Jaroslav Grégr ochutnal 11. listopadu ve sklepě v Bořeticích na Břeclavsku první letošní víno. Pro vinaře je toto datum obzvlášť významné, protože podle starých zvyků si lze poprvé přiťuknout mladým vínem zvaným svatomartinské. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vinař Jaroslav Grégr ochutnal 11. listopadu ve sklepě v Bořeticích na Břeclavsku první letošní víno. Pro vinaře je toto datum obzvlášť významné, protože podle starých zvyků si lze poprvé přiťuknout mladým vínem zvaným svatomartinské. | foto: ČTK

BRNO Obliba Svatomartinských vín v České republice roste. Vinaři odhadují, že letos poprvé bude přes dva miliony lahví. První lahve mladých vín ročníku 2012 se otevřou přesně za měsíc.

Odhady Vinařského fondu mluví až o 2,2 milionu lahví. Loni jich na trhu bylo 1,98 milionu. Kromě celkové produkce roste i počet firem, které Svatomartinské víno vyrábějí. Letos se jich přihlásilo 150, což je o 25 více než loni. Do boje o prestižní známku jde na 500 vzorků. Podle Vinařského fondu se přidávají i další výrobci včetně těch nejopatrnějších a nejkonzervativnějších.

Novinkou letošního ročníku bude povinnost deponovat vzorek každého z vín, které ponese značku Svatomartinské. Vinařský fond jako vlastník této značky bude mít v rámci prodeje Svatomartinských vín možnost provést kontrolu, zda víno na trhu skutečně odpovídá kvalitativními i senzorickými vlastnostmi vínu, které bylo hodnocené a jako Svatomartinské odbornou komisí uznané.

Svatomartinské víno ročník 2009 představili jihomoravští vinaři také na...

"Svatomartinská vína se od roku 2005, kdy Vinařský fond uvedl značku Svatomartinské na trh, stala, nebojím se říci, celonárodním fenoménem, který Českou republiku aspoň na několik týdnů doslova promění," uvedl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Svatomartinská vína:

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku, určená ke konzumaci v řádu několika měsíců. Jde o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Mají nižší obsah alkoholu, jde také spíše o suchá vína. Vinařský fond doporučuje i senzorické vlastnosti vín. Musí projít proto degustátorskou kontrolou ve dvou termínech, koncem října a začátkem listopadu.

Značku Svatomartinské mohou nést vína vyráběná z bílých odrůd Müller-Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský. Růžové je z odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké a červené z Modrého Portugalu a Svatovavřineckého. Tyto odrůdy byly pro značku Svatomartinského vybrané proto, že v podmínkách ČR dozrávají dříve, a nabízejí tak včas potřebnou vysokou kvalitu hroznů. Mezi Svatomartinskými víny je možné nalézt jak vína z jediné odrůdy, tak i cuvée, což je víno vyrobené z více odrůd.

První otevírání láhví nového Svatomartinského se uskuteční na Martina 11. listopadu v 11:00 na slavnostních akcích v Čechách, na Moravě. Každý rok si ale Svatomartinská vína získávají větší oblibu také v zahraničí, například na Slovensku, v Rakousku, Německu, nezřídka zamíří i do exotičtějších destinací.

V Česku se k tradici hlásí čím dál více míst. Některá z nich nemají vinařskou tradici. Letos se přidal například Český Krumlov. "Máme velkou radost, že počty narůstají každým rokem. Zájem vinařů vzrůstá se zájmem spotřebitelů," uvedl Machovec. Letos propagaci značky Vinařský fond sponzoruje částkou sedm milionů korun.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!