Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švestky, jablka i kdoule. Kde si nasbíráte ovoce a bylinky zadarmo?

Jídlo

  6:52
Ovocné stromy podél cest, zapadlá místa, zapomenuté zahrady a divoce rostoucí keře. Zkrátka místa, kterých je v Česku dost, ale málo lidí o nich ví. A nejsou jen na venkově, ale i v Praze a jejím okolí. Kde všude si můžete nasbírat ovoce a bylinky?
Jablka (ilustrační foto).

Jablka (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Kam vyrazit na švestky či hrušky? Kde si nasbírat košík jablek nebo kdoulí? Místa v Česku, kde se dá volně sbírat ovoce, mapuje nová aplikace Na ovoce. Z ní se dozvíte, že švestky seženete v centru Prahy pod Petřínskou rozhlednou a medvědí česnek si nasbíráte na Letné či v Divoké Šárce.

Mapu těchto míst vytvořila iniciativa Na ovoce, která spustila stejnojmenou aplikaci pro chytré telefony. Ta umožní vyhledávat a zadávat do otevřené mapy ovocné stromy ve volné krajině. Aplikace vznikla díky penězům z veřejné sbírky a doplňuje podobně zaměřený web spuštěný před rokem.

„Mapa je pro nás prostředkem, jak šířit osvětu o ovocných stromech a sadech. Česká krajina zarůstá, sady schnou a chřadnou. Je otázkou deseti, patnácti let, kdy většina z nich přestane plodit. Je na každém z nás, zda tomu budeme nečině přihlížet, anebo dáme ovocné krajině nový život,“ vysvětluje František Marčík, mluvčí iniciativy Na ovoce.

Etický kodex sběračů

Nápad vytvořit vytvořit mapu s tipy, kde se dá ovoce a bylinky trhat zadarmo, okoukala iniciativa v sousedním Německu. „Aplikace je pro nás dalším důležitým krokem, jak upozorňovat na osiřelé bohatství naší krajiny. Našim podporovatelům tak plníme slib, který jsme jim dali během veřejné sbírky. Věříme, že počet uživatelů a množství značek také naroste,” říká zakladatelka iniciativy Katka Kubánková.

A jak mapa funuje? Princip sdílení míst je jednoduchý, na mapu se může podívat každý. Uživatelé, kteří se chtějí o „svá“ místa podělit s ostatními, se musí zaregistrovat a teprve potom zanést do mapy nový bod. Každý sběrač se svou registrací zavazuje plnit etický kodex sběrače zveřejněný na webu. Do mapy je také možné vkládat fotografie stromů.

Vedle správy opendatové mapy organizuje volnočasové aktivity pro veřejnost ‐ odborné přednášky, vycházky do starých sadů, ovocné slavnosti či dílny o zpracování ovoce. „Na aplikaci jsme pracovali s nadšením a budeme ji nadále vylepšovat tak dlouho, jak jen to bude možné. Věřím, že si najde svoje místo a uživatele i v dnešní záplavě Pokémonů,“ dodává spoluzakladatel Roman Maštalíř Touch Art.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies
Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies

Soutěž s Canpol babies probíhá od 13.9. do 19.9.2021

Mohlo by vás zajímat