Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svíčková pomůže třem nespravedlivě stíhaným

Jídlo

  16:18
PRAHA - V luxusní pražské restauraci U Zlaté studně se podávala výhradně svíčková. Rezervace byly vyprodané už v prosinci. Více než místního šéfkuchaře ale přišli lidé podpořit lidskoprávní kampaň Amnesty International (AI) Tři minuty stačí. Výtěžek z každé prodané svíčkové bude totiž věnován na podporu tří nespravedlivě stíhaných lidí ze Sýrie, Íránu a Číny.

Mark Martin, šéf české pobočky Amnesty International (vpravo) foto: Ondřej Němec, Lidové novinyLidovky.cz

"Prodalo se 66 svíčkových. Každá za 600 korun," řekla mluvčí AI Kateřina Šaldová. Zájem o kulinářsko-lidskoprávní akci byl podle ní nečekaně velký. "Akce Svíčková s Amnesty se koná v rámci Grand restaurant festivalu, kdy si lidé přes internet objednávají místa v restauracích, které chtějí testovat. Naše svíčková se prodala během 14 dní už v prosinci.

Kampaň Tři minuty stačí

To nám dává naději, že lidi podobné akce zajímají a dalo by se s nimi počítat i v budoucnu," uvedla Šaldová. Kampaň Tři minuty stačí začala loni v květnu. Jako první tehdy podepsal petici za tři nespravedlivě stíhané nedávno zesnulý prezident Václav Havel. "Za osm měsíců jsme nasbírali 42.000 podpisů z řad české veřejnosti. Podpořila ji také celá řada významných osobností, kromě Václava Havla například Jiří Bartoška, Aneta Langerová, Marek Eben a spousta dalších herců a režisérů," uvedla Šaldová.

Tři věznění:

Petice bojuje za životy syrského právníka a aktivista Muhammada Hasáního, íránské ženy Sakíne Aštíaníová a čínského novináře Š´ Tchao. Syřan byl v roce 2010 v nespravedlivém procesu odsouzen na tři roky vězení za činnost v organizaci odhalující porušování lidských práv syrskými úřady.

Íránka čeká na trest smrti ukamenováním za nevěru a podíl na vraždě manžela, čehož se ale podle svého vyjádření nedopustila. Po vlně mezinárodních protestů je možné, že nebude ukamenována, poprava jí ale stále hrozí, vysvětlila Šaldová.

Čínský novinář je od roku 2004 ve vězení za to, že do zahraničí poslal email s instrukcemi čínské vlády pro novináře, jak psát o 15. výročí zásahu na náměstí Tchien-an-men. "Pozitivní je, že aspoň syrský aktivista už byl propuštěn", uvedla Šaldová.

Propojení neziskové organizace s komerčními subjekty má podle ředitele AI Marka Martina význam i proto, že jim umožní rozšířit členskou základnu.

"Amnesty podporuje hodně lidí z určitých skupin, převážně hodně mladých, kteří chtějí pomáhat. Rádi bychom navázali i na další cílové skupiny, například ty, co navštěvují luxusní restaurace. Povědomí o lidských právech je u těchto lidí nižší než u jiných," řekl Martin.

ČTĚTE TAKÉ:

AI, která usiluje o dodržování lidských práv ve světě, slaví v těchto dnech 20 let působení v České republice a 50 let existence mezinárodní organizace. V logu má svíčku omotanou ostnatým drátem. "Hledali jsme nějaký symbol z české kultury, který bychom s tím mohli spojit. A napadala nás svíčková. Proto i dnešní akce," dodala Šaldová.

Autoři: ,