Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie -1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Sýry feta a mozzarella začaly ve Francii konkurovat camembertu

camembert | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy camembert | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Feta a mozzarella začaly na francouzském trhu nebezpečně konkurovat sýrům tamějšího původu, zejména plísňovým typu camembert a brie. Celková spotřeba sýrů ve Francii navzdory ekonomické krizi stoupla loni ve srovnání s rokem 2008 o 2,3 procenta.

"Prodej camembertu klesl v roce 2009 o 2,6 procenta," potvrdil listu Le Figaro již několik let trvající trend Laurent Damiens z francouzského mlékárenského sdružení Cniel.

Francouzi jsou ve spotřebě sýra na druhém místě
Francouzi spotřebují ročně 24 kilogramů sýra na hlavu a jsou tak v Evropě na druhém místě po Řecích. Podle Luka Morelona z firmy Lactalis, druhého největšího mlékárenského koncernu na světě, nejvíce zkonzumují Francouzi ementálu, tedy 3,2 kilogramu na hlavu. Celkově se ho ve Francii loni prodalo 210 000 tun.

Na druhém místě se umístily camemberty se 120 000 tunami za rok a na třetím brie s více než 100 000 tunami. Celkově se ve Francii spotřebovalo v roce 2009 1,5 tuny sýrů.

Buvolí mozzarela s rajčaty a bazalkou (150 Kč).

Fetu a mozzarellu dávají hlavně do salátů
Zvyky se v průběhu let mění. Podle Damiense tradičně jí sýry mezi hlavním chodem a dezertem už jen polovina Francouzů. Na druhou stranu roste počet těch, kteří si dávají jídlo podle cizí kuchyně. Řecká feta a italská mozzarella, jejichž potřeba meziročně stoupla o deset procent, se přidávají hlavně do salátů.

Jejich pozice se na francouzském trhu posiluje. V roce 2009 obsadily tři procenta trhu. Camembert se držel na osmi procentech a ementál na 14 procentech. Patnáctiprocentní podíl na trhu (3,6 kilogramu roční spotřeby na hlavu) si udržely sýry vyráběné podle tradičního způsobu, tedy comté, roquefort a cantal.

Krize příliš nepotrápila ani vývozce francouzského sýra, kterého se exportovalo do ciziny 605 000 tun, tedy přibližně 30 procent celkové francouzské výroby.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....