130 let
Alergeny (ilustrační foto)

Alergeny (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Tabule u pokladen a lístky na požádání. Jak o alergenech informují fast foody?

Jídlo
  •   9:00aktualizováno  10:26
Tabule s alergeny, rozšířené jídelní lístky i informační letáky ke cateringovým službám. V každém fast foodu, restauraci či školní jídelně nesmí od prosince chybět informace o tom, které alergeny pokrmy obsahují. Jak se s novelou vypořádala rychlá občerstvení?

Novela zákona o potravinách, kterou ministerstvo zemědělství označilo za nejzásadnější změnu potravinářského práva od vstupu země do EU, říká, že obchodníci musí podrobněji informovat zákazníky o původu a složení nabízených potravin. To se týká především alergenů.

PSALI JSME:

„O povinnosti informovat zákazníky o alergenech jsme věděli předem a vše konzultovali s odborníky, jelikož předmět našeho podnikání zahrnuje nejen přípravu a výdej pokrmů v prodejně, ale také cateringové služby. Všichni naši klienti mají informace o alergenech uvedeny písemně u menu, a také na vyžádání v každé provozovně u obsluhujícího personálu, písemné informace mají k dispozici u jednotlivých menu na našich internetových stránkách,“ uvedl Lukáš Nejezchleb z Express Sandwich.

V pražském bistru Sushi time mají ceduli s alergeny u pokladen, informace v jídelních lístcích ale chybí. Na webových stránkách bistra ale najdete samostatnou záložku, která na seznam alergenů odkazuje.

Seznam alergenů vystavený u pokladny v bistru Sushi time
Informace o alergenech v jídelním lístku chybí

V Dish burger bistru si nechali vyrobit 20 nových jídelních lístků s informacemi o alergenech. Tyto lístky jsou na vyžádaní dostupné pro každého. „Alergeny vypisujeme celými slovy a ne pomocí kódů nebo čísel. Prostě tak, aby to bylo jednoduché a opravdu k něčemu. Je to pro nás takto jednodušší, protože nemáme žádnou polední či jinou, často se měnící nabídku,“ vysvětluje majitel bistra Matouš Petráň.

V KFC se s novelou zákona vypořádali celkem snadno. Vytvořili lístek, který obsahuje všechny pokrmy, která restaurace podává a u nich jsou uvedeny všechny alergeny, které obsahují. Lístek mají i na webových stránkách.

Detail lístku s alergeny

Po svém vyřešilo novelu zákona pražské Bistro 8. „Naše zákazníky celkově zajímá složení stravy, takže už zhruba rok označujeme bezlepkové, bezmasé a veganské potraviny. U nás je to trochu složitější, protože nemáme stálé menu, každý den se nabídka mění. Abychom vyhověli zákonu, máme list alergenů v tištěné podobě (pro stálé položky), který musíme každý den doplňovat podle aktuální nabídky. Seznam je na vyžádání u obsluhy. Zatím si ho ale nikdo nevyžádal,“ říká Iva Jakešová z bistra.

Ugova salaterie

„Pod značkou UGO najdou zákaznici dva typy provozů - bary a salaterie, tedy salátové restaurace. Způsob označování alergenů se u nich liší. V barech najdou zákazníci informační cedulku o tom, ve kterých nápojích se vyskytují alergeny. U obsluhy je pak k dispozici seznam všech výrobků, kde jsou alergeny u každého z nich vyjmenovány. V salateriích je na baru uvedeno, že naše produkty obsahují alergeny a obsluha na požádání zákazníkovi předloží seznam produktů, kde je u každého vyjmenované, které alergeny obsahuje,“ vysvětluje brand manager UGO Martin Klofanda.  

Denní nabídka

„Naše bistro zahrnulo očíslované alergeny do stabilního menu a jejich kompletní seznam je potom pro zákazníky k dispozici u obsluhy. Denní nabídky značíme stejně. Z našeho pohledu se o zásadní problém nejedná, jelikož otázky směřující k obsahu alergenů u jednotlivých pokrmů byly vždy a my se snažíme klientům vyjít maximálně vstříc. Seznam je tak spíš pomůcka pro obsluhující personál, aby nějakou složku neopomněl. Jako každá záležitost nelze tento problém vidět černobíle a my věříme, že kontroly nebudou zvětšovat zbytečně už tak dost velkou byrokracii,“ říká manažerka bistra a Table Petra Davídková

Desetimilionové pokuty

„Podle novely budeme kontrolovat také povinné uvádění názvu pokrmu, který odpovídá surovinám použitých při přípravě, a uvádění alergenů v jídle,“ sdělil mluvčí Státní zemědělská a potravinářská inspekce Radoslav Pospíchal.

Alergeny, které musí být uvedeny na jídelním lístku

  • sója
  • arašídy
  • ořechy
  • celer
  • obiloviny s lepkem
  • vlčí bob
  • hořčice
  • ryby
  • mléko
  • vejce
  • měkkýši
  • mušle
  • sezamové semínko
  • oxid siřičitý

Změna zákona má posílit pozici spotřebitele. Kontroly mají být intenzivnější a mají být přesněji zaměřené. „Předpokládáme, že dojde ke zvýšení tlaku na nepoctivé provozovatele, kteří budou nuceni své postupy změnit,“ uvedl Pospíchal. Inspekce předpokládá, že bude o výsledcích kontrol referovat pomocí tiskových zpráv, na oficiálním webu, na portálu Potraviny na pranýři a také na sociálních sítích, které jsou s tímto portálem spojené.

Restaurace a jídelny budou nově prověřovat vedle hygieniků také Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa. Instituce budou muset své kontrolní plány slaďovat tak, aby zbytečně nezatěžovaly podnikatele. Původní návrh, podle kterého měli hygienici zcela přijít o právo kontroly, vyvolal jejich odpor. Pravomoci měly původně zcela přejít na potravinářskou inspekci. Za porušení kvalitativních požadavků či špatné označení potravin má nově hrozit až desetimilionový trest místo současných tří milionů korun.

Autoři: ape, ČTK