Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cider, radler, nebo pivo? Tápete, co pít v horkých dnech po sportu?

Jídlo

  6:00
PRAHA - Který z oblíbených nápojů je nejlepší pro osvěžení v horkých letních dnech? Je k zahnání žízně lepší letos tolik populární cider, radler, nebo uděláte nejlépe, když si dáme klasické pivo? Server Lidovky.cz se zeptal výživových poradců i kulinářských mistrů Romana Vaňka nebo Zdeňka Pohlreicha.
Jablečný cider - ilustrační foto

Jablečný cider - ilustrační foto foto: Shutterstock

Pokud přemýšlíte, co si dát, abyste si udrželi štíhlou linii, pak byste měli zvolit nealkoholické pivo, radí dietoložka Hana Mojžíšová. To má nejnižší energetickou hodnotu. Na druhé místě je radler, u něj ovšem záleží na příchuti. Vůbec nejhorší je v tomto ohledu cider. Jako lékařka, která pomáhá lidem s hubnutím, ovšem doporučuje jako základ pitného režimu vodu, ochucenou například citronem. 

Pozor na dehydrataci organismu

Pokud ale hledáte nápoj na osvěžení s obsahem alkoholu, pak byste si měli vybírat mezi ciderem s ledem a radlerem s nižším obsahem alkoholu, radí Mojžíšová. Který z nápojů vybrat, záleží i na denní době. „Radlery obsahují dvě procenta alkoholu, proto jsou vhodné ke konzumaci během dne, po sportu či na festivalu,“ říká Mojžíšová. Zato klasická piva doporučuje dietoložka spíše na večer a pro lidi, kteří pivo běžně konzumují, tedy takzvané pivaře. 

Zuzana HroudováHubnuZhubnu.cz upozorňuje, že pití alkoholických nápojů může vést k dehydrataci organismu, což v letních dnech není žádoucí. „Doporučuji při každé vypité sklence nezapomenout na pitný režim v podobě čisté vody,“ radí. Dodává však, že pokud nevypijeme sladkého nápoje s alkoholem velké množství, ale dáme si jednu sklenku na chuť, určitě tím nic nepokazíme.

Sladidla, barviva a další přidané látky

Mojžíšová ovšem upozorňuje, že ne všechny cidery nebo radlery musí být kvalitní. „Někteří výrobci se mohou ve snaze snížit energetickou hodnotu či cenu výrobku uchylovat k přidání umělých sladidel, barviv a podobně,“ varuje. 

Dietoložka Lenka Kaprhálová, která sladké nápoje k dodržování pitného režimu také nedoporučuje, však v přidaných látkách tak velký problém nevidí, pokud jich nepřijímáme nadměrné množství. „Žádné látky, které se používají k ochucení potravin a nápojů nevedou k poškození zdraví, jinak by neprošly přísnými testy. Jen jejich nadměrná konzumace ve spojení s dalšími nevhodnými návyky může organizmu přitížit,“ říká.

Jak se spolehlivě vyhnout přidaným látkám?

Po radleru vždy rád sáhne i gastronomický mág Roman Vaněk. Sám ale přiznává, že ne vždy tomu tak bylo. „Je výborný a chuťově jednoduchý, což ve vedrech splňuje vše, co očekávám,“ říká s tím, že ochutnal už snad všechny radlery, které jsou na trhu. Nejvíce mu ale chutná radler Zlatý Bažant. „Ochutnal jsem ho díky přátelům, kteří jezdí na Slovensko,“ vypráví. CIder si Vaněk dává celoročně, stejně tak i pivo. Na letní horké dny ale preferuje radler. Zato šéfkuchař a moderátor televizních pořadu o vaření Zdeněk Pohlreich dává přednost pivu před radlerem a ciderem. 

Cidery jsou hitem

Radlery, jak vychází z mnoha průzkumů, často vyhledávají ženy a mladí lidé. Svůj výběr nejčastěji zdůvodňují osvěžující ovocnou chutí a nižším obsahem alkoholu. 

ČTĚTE TAKÉ:

Pivní mixy ale přitom spíše ztrácejí mezi Čechy na oblibě. Podle údajů společnosti Nielsen jejich spotřeba už druhý rok po sobě klesá. Lidé dávají přednost klasickému pivu, bez příchutí, a ciderům. Částečné zkvašené mošty (cidery) jsou v poslední době velkým hitem. Jejich prodej vzrostl od začátku roku o 400 procent. Do jejich prodeje se loni či letos pustily tři ze čtyř největších pivovarských firem v republice. 

Názor výživové poradkyně Ivy Veselé z poradny Food Life:

Který z těchto nápojů je nejméně a nejvíce kalorický?
Nejvíce kalorický většinou bývá cider, dále radler a pivo. Nápoje se pohybují v rozmezí hodnot 160-230 kJ/100ml. Cideru se doporučuji vyhnout, jedná se spíše o přeslazený nápoj. U piva je problém přítomnost alkoholu, který považuji za horší než některá éčka. Kdo chce zhubnout, ať si dá raději nealkoholické pivo - to považuji za jedno z nejlepších.

Který z nápojů je podle Vás nejlepší k pití v horkých dnech? Který třeba nejvíce osvěží?
Nealko pivo je z těchto tří variant jednou z nejlepších - skvěle osvěží, doplníte organismu řadu minerálů a vitamínů skupiny B a po pohybové aktivitě je nealko pivo skvělým iontovým nápojem. Radlery obsahují často barviva a umělá sladidla, kterým se doporučuji vyhnout. Radlery pijte střídmě, spíše si je dopřejte po náročné fyzické aktivitě. 

Který nápoj je naopak úplně nejhorší pro zdraví?
Cidery. Podle testů jsou cítit po chemii, kvasinkách a často mají umělou nasládlou chuť i vůni. I když si zvolíte nejlépe hodnocený Cider, nevyhnete se vysokému množství cukru, které je ve složení na prvním místě, a barvivům. Doporučuji si raději připravit domácí cider - smíchat vodu, jablečný ocet, javorový sirup a jablečný mošt.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.