Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Tekuté ořechy a semínka. Proč pít rostlinná mléka a jak je připravit doma?

Mandlové mléko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mandlové mléko | foto: Shutterstock

Sójová, mandlová, slunečnicová, rýžová, konopná či maková „mléka“ se zabydlela nejen v regálech specializovaných obchodů, ale i v supermarketech.

Popularita různých alternativních životních stylů u nás i ve světě stoupá. Kromě vegetariánů, na které si již společnost vcelku zvykla, dnes můžeme potkat o něco přísnější vegany (ti nekonzumují nic živočišného původu – tabu jsou pro ně například vejce či živočišné mléko), vitariány, přijímající pouze tepelně neupravenou výživu, většinou pouze rostlinného původu, či frutariány, kteří se omezují pouze na ovoce, ořechy a semena.

Trend „zdravých životních stylů“ samozřejmě otevírá široký prostor pro chytré obchodníky a alternativní mléka jsou jedním z mnoha trháků, které se jim dlouhodobě vyplácejí. Není ale mléko jako mléko – a u alternativních „mléčných“ nápojů to platí dvojnásob. Většina lidí se přirozeně domnívá, že nápoj, který se nazývá „mandlové“ či „rýžové“ mléko, bude obsahovat vysoký podíl těchto surovin. Realita je ale téměř vždy jiná.

U většiny rostlinných mlék totiž platí, že surovina, podle níž nese název, je zastoupena pouze několika procenty, nejčastěji dvěma až dvaceti. Zbytek? Voda, přidané minerály, vitaminy, emulgátory, stabilizátory. Čím vyšší podíl surovin a nižší podíl vody, tím je nápoj dražší – ty nejlevnější jdou jen málokdy pod čtyřicet korun za litr, u těch nejdražších se cena může vyšplhat až na čtyřnásobek. Zákazníkům je samozřejmě nabízena i možnost připlatit si za garanci biokvality, což je pro mnohé z nich naprostou nezbytností.

Pokud byste přece jen zatoužili nějaké rostlinné mléko ochutnat (a nerozplakat přitom svou peněženku), není nic snazšího než si jej připravit doma. Na internetu najdete mnoho receptů fanoušků alternativní kuchyně, kteří pochopili, že dávat spoustu peněz za nápoje tvořené z velké části vodou nemá smysl. Postupy přípravy se u jednotlivých mlék příliš neliší – surovinu se doporučuje namočit na nějaký čas do vody (nejlépe přes noc) v poměru, jaký vám bude vyhovovat, obecně se však pro začátek doporučuje 100 gramů suroviny na litr vody.

Namočené oříšky, semínka apod. potom stačí i s vodou rozmixovat v jakémkoli kuchyňském mixéru a přefiltrovat nejlépe přes jemnou tkaninu, dobře ale poslouží i běžné čajové sítko. Výhoda domácí výroby tkví mimo jiné i v tom, že si své mléko můžete rovnou ochutit podle svého gusta – pro oslazení se hodí přidat do mixéru třeba pár datlí, lžíce medu či agávového sirupu, pro ovonění trocha vanilky. Alternativní mléka jako taková nemusí být při příležitostném použití vůbec špatná.

Díky svým nízkým kalorickým hodnotám a schopnosti poměrně snadno nasytit se skvěle hodí při redukčních dietách. Ocení je i lidé s alergií na laktózu, například rýžové mléko je vhodné pro sportovce – téměř žádné tuky a spousta sacharidů z něj dělají skvělý nápoj pro trénink. Mandlové zase může díky své zásaditosti pomoci při překyselení organismu. Opravdové živočišné mléko by však v běžném, neupraveném jídelníčku nemělo být nahrazováno nápojem, který mlékem vlastně není.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!