Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Titul Vinař roku 2013 získal Josef Valihrach z Krumvíře

Jídlo

  21:00
PRAHA - V noci na dnešek byl v pražském paláci Žofín slavnostně vyhlášen vítěz prestižní vinařské soutěže Makro Vinař roku. Šlo již o jedenáctý ročník a titul získalo rodinné vinařství Josefa Valihracha z Krumvíře. Jde o jedno z nejlepších malých vinařství, které titul získalo již v roce 2009 a 2010.

Titul Makro Vinař roku 2013 získalo vinařství Josefa Valihracha. foto: Facebook Josefa Valihracha

Do soutěže bylo přihlášeno 609 vín od 74 vinařů z Moravy a dvou z Čech. V prvním kole vybrala porota osm finalistů. Z nich potom mezinárodní porota určila první tři. Na druhém místě skončil Mikrosvín Mikulov a na třetím Proqin z Velkých Němčic.

Předchozí ročníky:

Prestiž soutěže zaručuje mimo jiné právě mezinárodní porota složená z lidí honosících se označením Master of Wine. Jde o nejvyšší světový titul pro znalce vín, který zatím nezískal žádný vinný specialista z České republiky. Jedním z porotců s titulem MW byl Liam Steevenson z Velké Británie.

„Pro mne byla největším příjemným překvapením vysoká kvalita moravských červených vín. Netušil jsem, že z vinařského pohledu tak daleko na severu se mohou zrodit tak pěkná vína. Svět je dnes přeplněný víny, v množství soutěžit nemůžete, jedinou cestou, jak uspět na přeplněném trhu je právě v kvalitě, která odráží terroir a umění vinaře.

Cestou k úspěchu není napodobování Sauvignonů novozélandského typu, nebo Cabernetu Sauvignon z Chile. To se dnes běžně díky technologiím děje. Vaše šance je v kvalitních vínech z místních odrůd a ty také u mne letos vysoce bodovaly“, řekl nám MW Liam Steevenson.

Od 31. 8. se s oceněnými víny můžete seznámit na vinařských slavnostech v Dobřichovicích, vybraných pražských restaurací a najdete je i v Makru.

Vinařství Proqin, které patří rodině Prokešů, je poměrně mladé. Založil ho v roce 2007 otec Prokeš a jeho dva synové. V rodině mají i jednu vinařskou tragédii – jejich strýc se ve víně utopil. Proqin získal za své vína bronz již v minulém roce.

Stříbrné vinařství Mikrosvín Mikulov se sídlem v Dolních Dunajovicích patří k tradičním producentů špičkových vín a je mimo jiné proslavené skvělým Ryzlinkem vlašským pocházejícím z nejlepších viničních tratí na svazích Pálavy.

Josef Valihrach zdědil lásku k vínu po svém otci a první dokázal samostatně připravit již ve čtrnácti letech. Má tedy za sebou takřka čtyřicetiletou praxi. Vinařství založil hned v roce 1990 a dnes se může pochlubit pěknou sbírkou zlatých medailí z vinařských soutěží po celém světě. Nyní umění připravovat skvělé víno učí svého syna.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!