Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Tokajské, sladký 'král vín', se vrací. Turisté ho jezdí ochutnávat

Jídlo

  10:05
BUDAPEŠŤ - Přežil dvě světové války i desetiletí nezájmu za komunismu a stejně jako mnoho jiných východoevropských králů i "král vín" se znovu zjevil a hlásí se o svá práva.

Bílé víno foto: Shutterstock

Sladké tokajské víno je pěstuje na vinicích necelých 200 kilometrů severovýchodně od Budapešti v Tokaji, nejznámějším maďarském vinařském regionu, který byl zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO.

V oblasti se vyrábějí i suchá vína, ale nejvíc ji proslavilo medové Aszú. Toto sladké víno, které se vyrábí z hroznů potažených "ušlechtilou plísní", jež mu dodává specifickou chuť, zajišťuje Maďarsku stovky let velkou slávu.

Podívejte se:

I Slováci mají Tokaj
Tokajské se vyrábí i v menší oblasti na Slovensku a obě země vedly dlouho spor o ochrannou známku tohoto oblíbeného moku. Loni spor vyřešil Brusel a změna zákona, po níž slovenští vinaři mohou opět používat na lahvích původní označení Tokaj.

V 17. a 18. století to byl nejoblíbenější nápoj u evropských královských dvorů. Říká se, že francouzský "král Slunce" Ludvík XIV. ho tolik miloval, že ho nazval "králem vín a vínem králů". Jeho obdivovatelem byl dokonce i Petr Veliký: "Tokajské víno si mě podrobilo," přiznal.

Tokajské víno ale nebylo vždycky tak vysoce ceněno. Po druhé světové válce, když se Maďarsko stalo sovětským satelitem, byla v důsledku centrálního plánování produkce vína omezena. Výsledkem byla devastace maďarského vinařského průmyslu.

Nicméně nové investice a návrat k tradičnímu pěstování vína pomohly vrátit regionu jeho bývalou slávu. "Výrobní metody jsou unikátní a vinice vznikly pravděpodobně v letech 1700 a 1737," říká Ben Howkins ze společnosti Royal Tokaj Wine.

Výpravy za Tokajem
Dnes se v Tokaji znovu dělají skvělá vína a každým rokem sem přijíždí stále více turistů. "Většina našich zákazníků, kteří chtějí cestovat do Tokaje, už tokajské víno ochutnala, byla jím uchvácena a chtějí ho ochutnat ještě víc a dozvědět se o něm víc," řekla Carolyn Banfalviová, autorka knihy Food Wine Budapest a majitelka společnosti Taste Hungary.

Tokajskou oblast v Maďarsku tvoří 28 měst a vesnic, které mohou návštěvníci snadno procestovat a zastavovat se u vinic, vinných závodů a sklípků. Mohou se setkat osobně s vinaři a dozvědět se něco o vinaření. Mnoho vinic zde stále vlastní a obdělávají jednotlivé rodiny. Je toho mnohem víc než víno, co se tady dá obdivovat, například velké domy ze 17. a 18. století, které patřily kupcům. S místními dějinami a vinařskou kulturou se dá seznámit v místním muzeu. Pro ty, kdo chtějí ze sebe dostat všechno to sladké víno, jsou tu připraveny pěší túry, jízda na koni nebo na kajaku, to vše v krásné přírodní scenérii.

Tokajská oblast se nedá co do velikosti srovnávat s jinými vinařskými regiony na světě, ale působí velmi intimně a vlídně. "Není tady mnoho neobjevených vinařských legend," řekl Howkins. "Ale tento region má v sobě něco fascinujícího."

Autoři: ,