Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Toust s avokádem, vajíčkem a slaninou podle Karolíny Kamberské

Jídlo

  6:43
Prosím, neproklínejte mě, že mezi recepty na dámské lahůdky zařazuji i jeden s pěknou dávkou křupavé slaniny. Mám pro to tři dobré důvody. Zaprvé, jak vím z vlastní zkušenosti, spousta žen odmítá být otroky kalorických tabulek. Zadruhé, slanina vypečená nasucho na pánvi odevzdá většinu tuku a za odměnu získá úžasnou křupavost. A zatřetí, kombinace avokáda, vajíčka a slaniny je prostě božská.

Toust s avokádem, vajíčkem a slaninou podle Karolíny Kamberské foto: Každý den je svátek

S vajíčkem v tomto receptu si můžete trošku pohrát – pokud máte rádi ztracená vejce, tak si jedno takové klidně položte i na toust s avokádem. Můžete použít i titěrná křepelčí vajíčka. Hrajte si ale spíš s formou, další chuti nepřidávejte, síla tohoto receptu je v jednoduchém propojení tří základních surovin, které spolu dokonale ladí.

  • 2 vejce
  • 4 krajíce chleba, ideálně žitného
  • 4 plátky slaniny
  • 2 zralá avokáda
  • sůl a čerstvě nahrubo mletý
  • pepř

na ozdobení:

  • řeřicha setá nebo jiná křehká
  • mladá bylinka

Vajíčka vložte do kastrůlku s vroucí vodou a vařte 9 minut od chvíle, kdy se po vložení vajíček obnovil var. Mezitím si nakrájejte chléb a dejte ho rozpéct nasucho do trouby nebo toustovače (ale můžete si i počkat, až se vypeče slanina, a opéct ho na pánvi po slanině – je to sice kalorická bomba, ale také velká lahůdka). Na suchou rozpálenou pánev dejte proužky slaniny překrojené napůl a nechte ji postupně vypéct a zkroutit do křupavých křehkých plátků.

Avokáda rozdělte podélně jedním řezem na dvě půlky. Otáčivým pohybem půlky rozdělte, nůž zasekněte do pecky a vytočte ji. Pak polévkovou lžící zajeďte pod slupku avokáda a projeďte pod ní do všech stran, tak snadno oddělíte dužinu od slupky.

Uvařená vajíčka dejte na minutu zchladit do studené vody, oloupejte je a nakrájejte na plátky. Kusy avokáda naklaďte na krajíce rozpečeného chleba a mírně rozetřete vidličkou. Pak přidejte plátky vajíčka. Osolte a opepřete, poházejte řeřichou. Navrch položte křupavé plátky vypečené slaniny.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...