Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Trus v dortech a jídlo na záchodě. Inspekce zavřela sedm podniků

Potraviny skladované na toaletě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny skladované na toaletě | foto: SPZI

Špinavé stěny, mastnota, potraviny skladované na záchodě a trus hlodavců. I takové podmínky panují v některých restauracích. Kvůli nepřijatelným hygienickým podmínkám zavřela Státní zemědělská a potravinářská inspekce hned sedm podniků.

Všech sedm podniků, které Inspekce nechala zavřít mělo otřesné hygienické podmínky. Nejhorší poměry zaznamenali kontroloři v Prachaticích v cukrárně Vanesa. V chladícím skladu objevili trus hlodavců.

„Trus se nalézal nejen na podlaze a v rozích místnosti ale i mezi jednotlivými rozpracovanými korpusy dortů s krémem. Na podlaze pod regálem byl také zjištěn nezakrytý otvor v zemi o průměru cca 10 cm, který byl možným vstupem pro hlodavce,“ uvedl mluvčí SPZI Pavel Kopřiva v tiskové zprávě. 

Trus hlodavců na podlaze v cukrárně Vanesa (Prachatice)
Mastnota a špína na sporáku v restauraci Brusel (Líně)

V bufetu Zlatý lev ve Velkém Meziříčí kontrola objevila na zdech plísně a nepřijatelné podmínky pro zpracování potravin.  „Výroba baget zde probíhala v nevhodném prostoru, v blízkosti zaprášených předmětů, opadávajících omítek s plísněmi, na nevyhovující pracovní ploše stolu a v přítomnosti znečištěných úklidových prostředků. To může představovat vysoké riziko kontaminace potravin takovým způsobem, že by tyto kontaminované potraviny nebyly bezpečné a jejich konzumace by mohla ohrozit zdraví spotřebitelů,“ uvedl Kopřiva. 

„Při zjištění nepřijatelných hygienických podmínek v potravinářském provozu inspekce na místě uloží zákaz užívání prostor. Zároveň provozovateli prostřednictvím uloženého opatření nařídí, aby zjištěná pochybení napravil. Pokud provozovatel opatření splní, SZPI při opakované kontrole zákaz užívání prostor uvolní,“ uvedl Kopřiva. 

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...