Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

'Turecká káva není zdravá. Je pro organismus těžká'

Lidé netuší, jak vypadá správné espresso. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé netuší, jak vypadá správné espresso. | foto: Shutterstock

Příprava kávy v Česku má svá specifika. Nejčastěji zmiňovaným prohřeškem je příprava turecké kávy, přidávání studeného mléka a pití staré kávy. V rozhovoru pro server Lidovky.cz na nejčastější omyly v přípravě kávy upozorňuje tréninková manažerka sítě kaváren Eva Jeřábková.

Lidovky.cz: Když už si člověk přidává do kávy mléko, jaké by měl vybrat, aby byla káva co nejlepší?
Chuť kávy vynikne v kombinaci s mlékem plnotučným. Je to právě kvůli tuku obsaženém v mléce. Pakliže je mléko ještě navíc zahřáté na určitou teplotu, získává na sladkosti, a tím podtrhne výjimečnou chuť kávy.

Lidovky.cz: Je to tak, že mléko a cukr kávu spíše kazí?
Každý by si měl mírně dochutit kávu podle svého. A je jedno, jestli trochou mléka, nebo cukrem. Je ale fakt, že Italové doporučují jeden hnědý cukr, aby káva chutnala jako čokoládový bonbonek.

Lidovky.cz: Jak je to s tureckou kávou? 
O turecké kávě už se ví, že je označována jako káva nezdravá, neboť je těžká pro zažívací systém. V dnešní době zaměřené na zdravý životní styl uvádí odborníci za zdravou kávu připravovanou ve velmi krátkém čase. Kdy se vyextrahovává z kávy jen to nejlepší co z ní můžeme dostat.

Různé druhy kávových zrn pak předurčují i různou chuť horkého nápoje. V hlavních kategoriích může být kyselá, sladká, slaná a hořká.

Lidovky.cz: Méně je někdy více. Kolik šálků kávy je vhodné vypít denně?
Jestliže je káva černá s krátkou extrakcí, můžeme vypít i několik espresso šálků denně. Tuto kávu trávíme cca 20 minut záleží na skladbě organismu. Je však samozřejmostí hlídat si pravidelnou stravu a řádný pitný režim.

Proč není turek zdravý?

V prvních minutách louhování se do nápoje uvolňují jen chuťové a aromatické složky. Později se ale uvolňují rezidua z pražení a další kofein. Nápoj poté není zdravý. Pro zdravého člověka sice riziko nepředstavuje, ale pro citlivé jedince už vhodný není. Více čtěte ZDE.

Lidovky.cz: Jak bychom měli kávu co nejlépe skladovat?
Například směs Mocha Italia doporučují skladovat v chladnu do 8°C. Neznamená to však, že veškeré zrno musí být skladováno stejně. Obecně platí, že káva by se měla skladovat v suchém prostředí při teplotě okolo 20°C. Vyšší teplota způsobuje zesládnutí kávových zrn, ztrátu oleje a zoxidování.

Lidovky.cz: Jak by mělo být zrno namleté? Je lepší spíše hrubá či jemná konzistence?
Spíš je rozhodující, jakou kvalitu si udrží namletá káva. Když jsou zrnka vsypána do zásobníku v mlýnku, mají jinou spotřební dobu než káva mletá. Obecně platí, že káva namletá 5 minut a 55 minut má ve výsledku opět rozdílnou kvalitu.

Lidovky.cz: Jakou přípravu byste doporučila? A jaký je vlastně rozdíl mězi
Arabicou nebo Robustou?
Arabica má větší, oválná zrna. Dodává espressu výraznější aroma, kyselost a příjemnou chuť. Je označována za kvalitnější oproti robustě je více náchylná k chorobám a plísním, roste ve vyšších nadmořských výškách. Robusta je typická výrazně zemitou a hořkou chutí a vysokým obsahem kofeinu (2x více než Arabica). Na povrchu nápoje vytváří cremu, neboli kávovou pěnu. Kdo tedy preferuje plnější chuť a hodně kofeinu, jeho favoritem bude robusta.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!