Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Turín oslavuje čokoládu, degustuje se i v Česku

Jídlo

  12:50
Turín si tento týden připomíná svoji pověst italského hlavního města čokolády. Od 25. března do 3. dubna se zde konají slavnosti, které představí 6000 výrobců čokolády z historického čokoládového regionu Piemontu, dalších částí Itálie a také z celého světa.

Čokoláda foto: Reuters

Návštěvníkům jsou k dispozici ochutnávky, výstavy, kurzy vaření, prohlídky a plavby po řece od náměstí Vittorio Veneto do centra Turína. Čestným hostem slavností je Enric Rovira, katalánský čokoládový umělec.

Firma ChocoFarm návštěvníky provádí procesem výroby čokolády. Na místě se představuje i plně funkční výrobna místní čokoládové speciality gianduja, jemné čokolády s lískovými oříšky, založená piemontským výrobcem čokolády Silviem Bessonem, který je považován za mistra ve výrobě gianduji. V sobotu 2. dubna, tedy v den gianduji, bude na slavnostech udělena jejímu nejlepšímu výrobci cena Zlatá gianduja.

Belgické pralinky.

Návštěvníci se mohou odebrat na okružní ochutnávky, kde lze vyzkoušet nejen čokoládu, ale i další speciality z Piemontu jako "digestif" barolo chinato, domácí zmrzlinu a lískové oříšky. Muzeum Accorsi Ometto předvede návštěvníkům, jak si užívali horkou čokoládu aristokraté v 17. století, když byla privilegiem vyšších vrstev.

Ochutnávat čokoládu můžete i v Česku

V Brně se bude degustovat nejkvalitnější světová čokoláda z dílen zahraničních mistrů čokolatiérů 31. března. V sále Břetislava Bakaly budete moci ochutnat i exotické čokolády, které získaly ocenění na zahraničních soutěžích jako pařížský Salon du Chocolat nebo londýnská Academy of Chocolate. Naučíte se také rozeznávat chutě čokolád připravených z různých odrůd kakaových bobů. Ochutnávat by se mělo deset vzorků od zahraničních rodinných pařížských čokolatiérských podniků, od italské značky Domori nebo bolivijské El Ceibo. Degustační vstupné je 200 korun

Pokud jste z Prahy, nebo to do metropole máte blíž, zamiřte
4. dubna do Čokoládové cukrárny (Ostrovského 20, Praha 5).  Degustovat se tu budou čokolády, které uspěly na prestižních světových soutěžích. Ochutnávka společně s povídáním o historii a výrobě čokolády trvá cca 1 hodinu, stojí 250 Kč. Začátek v 18:00.
Přihlášky posílejte na info@cokoladovacukrarna.cz

Turínská čokoládová historie sahá do roku 1559, kdy Emanuel Filiberto ze Savojska, hlavní velitel vojenských sil španělského vládce Karla V., přivezl do Piemontu kakaové boby. Podával je v následujícím roce jako horký nápoj při oslavách změny hlavního města Savojska z Chambery na Turín.

Čokoláda se v regionu servírovala výlučně jako horký nápoj až do roku 1826, kdy podnikatel Pierre Paul Caffarel zavedl výrobu tuhé čokolády. Caffarel je dodnes vedoucí značka čokolády v Itálii.

čokoláda

Nedostatek kakaa za napoleonské námořní blokády italských přístavů vedl k vynálezu proslulé turínské gianduji v roce 1852. Výrobce čokolády Michele Prochet vymyslel kombinaci velmi drahého kakaa s lískovými oříšky vyráběnými v regionu. V roce 1865 se gianduja začala prodávat jako první čokoláda zabalená v třpytivé fólii. Prochet se v roce 1878 spojil s firmou Caffarel a popularita gianduji začala narůstat a s ní jméno Piemontu, kde se vyráběla. Dnes se v regionu vyrábí 80.000 tun gianduji ročně, 40 procent celkové italské výroby této pochoutky.

Gianduja se stala základem úspěchu italské multinárodní čokoládové firmy Ferrero. Pietro Ferrero zahájil průmyslovou výrobu čokolády ve městě Alba v Piemontu v roce 1942. Jeho prvním výrobkem byla lískooříšková čokoládová pomazánka nazvaná giandujot, předchůdce světoznámého výrobku této společnosti Nutella.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...