Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Ukrajina, to není jenom boršč. Krymsko-tatarská kuchyně láká na čebureky či jazmu

Čebureky plněné masem a sýrem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čebureky plněné masem a sýrem. | foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

KYJEV/PRAHA Cesty po „modro-žluté” zemi slibují nejen cestovatelské zážitky od travnatých polonin na západě po Azovské moře plné vln, ale také výborné jídlo. Krom boršče, který ovšem kvůli odlišným způsobům zpracování, stojí za to, dát si v každé druhé hospodě či stánku, je možné objevit také další kuchyně, které by bylo škoda vynechat. Jednou z takových je i krymsko-tatarská.

Čebureky
Jedná se o národní pokrm krymských Tatarů, který se rozšířil i do dalších zemí jako Rusko, Turecko či Uzbekistán. K vidění byli na Ukrajině například v Kyjevě či jižním Berďansku. Čebureky připomínají půlměsíc. Těstovinová kapsa se nejčastěji plní masem či sýrem. Variant je ale obrovské množství mohou to být houby, špenát či rajčata, obvykle připravené v sýrové kombinace.

Sýrový čeburek a jazma.

Sýrový čeburek a jazma.

Jantyky
Jantyky jsou jednoduše řečeno nesmažená varianta čebureků. Může se tak stát, že vám v restauraci nabídnou kombinaci různých druhů čebureků a jantyků. Nabídka náplně bývá velmi podobná jako u čebureků.

Jazma
Studená polévka, která je připravena z kefíru a salátové okurky, svým pojetím i volbou surovin trochu připomíná balkánský taratur. Taratur ovšem řada restaurací řadí mezi saláty, jeho konzistence bývá totiž daleko hustší. Další rozdíl spočívá také ve vlašských ořeších, které obvykle taratur zdobí. Jazmu je naopak možné dochutit masem, ředkvičkami, čerstvě nasekaným koprem a jarní cibulkou.

Jazma.

Jazma.

Paklava
Nejedná se o překlep. Paklavu nabízí krymští Tataři k čerstvě upražené kávě či jen jako sladkost k odpolednímu povalování se na sluníčku u moře. Paklava je osmažené skládané těsto se sladkou polevou a ořechy na vrchu.

Paklava.

Paklava.

Pilaf
Tatarský pilaf je pokrm na způsob rizota. Tvoří jej rýže, zelenina a skopové maso. V obdobném pojetí se vaří na Balkáně či Středním východě.

Boršč bývá servírován spolu se smetanou.
Na jihovýchodě jsme již narazili na boršč bez řepy.

Ayran
Domácí ayran poměrně výrazně připomíná jazmu ne skleničce. Jedná se o nápoj vyrobený v jogurtu a vody, sehnat jej je možné nejen na Ukrajině ale také v řadě balkánských zemí. Servírován nám byl, jak už je tak na Ukrajině zvykem se spoustou čerstvého kopru.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...