• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Kobra monoklová (Naja kaouthia)

Kobra monoklová (Naja kaouthia) | foto: wikipedia.org

Uštkla ho useknutá kobří hlava, kuchař na místě zemřel

Jídlo
  •   12:38
PEKING - Šéfkuchař v Číně, který připravoval speciální polévku z kobřího masa, zemřel, když ho uštkla useknutá kobří hlava.

Šéfkuchař Pchen Fan z provincie Guang-tung v jižní Číně podle informací deníku připravoval jídlo z kobry siamské (Naja siamensis). Když chtěl vyhodit do odpadků hlavu jedovatého hada, kterou usekl asi před 20 minutami, uštkla ho. Pchen zemřel dřív, než mohl v nemocnici dostat protijed. Informoval o tom britský list Daily Mail.

Přežijí až hodinu

Odborník na hady Jang Chung-čchang, který se speciálně zaměřuje na kobry, novinářům řekl, že plazi mohou přežívat až hodinu poté, co přijdou o některou část těla. "Je rozhodně možné, že hlava zůstala naživu a uštkla Pchenga do ruky. Když had přijde o hlavu, je z hlediska základních tělesných funkcí mrtvý, ale stále ještě může být schopný reflektivních reakcí," dodal.

Hadi jsou oblíbenou součástí asijské kuchyně.

Hadi jsou oblíbenou součástí asijské kuchyně.

Kobra siamská může dorůst délky až 1,2 metru a v jedových váčcích má smrtící neurotoxin. Jak naznačuje její anglický název "indočínská plivající kobra", dokáže se také vztyčit a vystříknout jed do očí útočníka; to může vést k trvalé slepotě.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz